Uber, Kasım’da Otonom Araçları Dallas’da Test Edecek

Uber, 300'den fazla kentte kullanılan bir ulaşım şirketi. Ulaşım devi otonom araçlar birinci kent listesine Dallas'ı da ekledi. Pittsburgh, San Francisco ve Toronto' ya Dallas da eklenmiş oldu. Bu sürüşler, otonom sürüşü yanlışsız ve yanılgısız hale getirmek için yapılacak. Haritaların oluşturulması ve test pistlerinde simüle edilmesi de gerekiyor.

Uber'in birinci data toplama sürecinden çabucak sonra Dallas'da otonom araçları test edemeyecek üzere görünüyor. Uber ATF Strateji Lideri Austin Gedit, “Bu olasılıktan mutlaka heyecan duysak da, kamuya açık yollarda kullandığımız her milin gelişim çalışmalarımıza manalı bir halde katkıda bulunmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz” dedi.

Uber'in birinci bilgi toplama tipinden sonra otonom sürüş süreçlerine başlamaya karar vermesi durumunda, Dallas’taki çalışmaları hakkında bilinçlendirmek için kilit kuruluşlarla ve paydaşlarla çalışmak istiyor. Uber'in açıklamasına bakılırsa Waymo üzere rakiplere yetişmeye çalışmaktan ziyade marka, müşterileri ortasında itimat sağlama ve uzun vadeli bir çalışma ortaya koyma yolunda ilerliyor.

Daha evvel büyük bir kaza olmuştu

Uber, bu fikre bir anda sahip olmadı. Bir prototip olan Volvo SUV, Mart 2018’de Arizona’nın Tempe kentinde bir yayayı öldürdükten sonra şirket makus günler geçirmişti. Program durmuş; Toronto ve San Francisco'da başlayan bu yeni manuel test yaklaşımının akabinde testler aralık ayında tekrar başlatılmıştı.

Başa dön tuşu