Tesla Batarya Kapasitesi Yüzde 2 Düştü

Daha evvel elektrikli araç kullanmamış kullanıcıların başında elektrikli araçlara ilgili değerli sorular var. Bu sorulardan en değerlisi, aracın bataryasının kapasitesinin yıllar içinde azalması. Reddit’ te yapılan bir tartışmada bir kullanıcı, 7 yaşındaki Tesla Model S aracının batarya kapasitesinin yüzde 98 olduğunu açıkladı. 

Tesla Model S kullanıcısının yüzde 2’lik batarya kapasitesi kaybı, 7 yıllık kullanım için değerli bir kayıp değil. Aslında yaş nedeniyle aracın batarya kapasitesi daha fazla düşmeliydi. Zira bataryalar, hem kullanım nedeniyle, hem de vakit geçtikçe eski kapasitelerini kaybederler. Lakin aracın bataryasının tertipli olarak kullanılması ve kullanırken birtakım kurallara uyulması, bataryanın kapasite kaybını daha düşük seviyelere getirebilir. 

Tüm elektrikli araçlarda, sabit 12 V batarya kullanılıyor. Bu bataryalar, ülkü şartlarda (yüksek sıcaklık ve neme maruz kalmadan) 4 ile 6 yıl birinci satın alındığındaki yakın bedellerde kullanılabiliyor. Bu mühletten sonra batarya kapasitelerindeki düşüş nedeniyle, bataryalar değiştirilmek zorunda kalınabiliyor. 

“ManhattanTime” takma isimli kullanıcı, aracın bataryasını her vakit yüzde 90’a kadar şarj ettiğini ve Supercharger istasyonlarını 50 defa ya da daha az kullandığını yazdı. Bu formda batarya kapasitesini yüzde 98 düzeylerinde kullandığını açıkladı. 

Tesla, Powerpacks ve Powerwalls üzere elektrikli araç bataryaları üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Tesla’nın, bu bataryalar üzerindeki çalışmalarında değerli bir aralık kaydederek, bataryaları kusursuz düzeyine getirdi. 

Başa dön tuşu