Tesla Cybertruck, Avrupa’nın Güvenlik Şartlarını Karşılamadı

Amerikalı araba üreticisi Tesla, geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Cybertruck isimli pick-up modeli ile hayli dikkat çekmişti. Tanıtılmasından itibaren birçok tartışmaya husus olan Cybertruck’ın hakkında konuşulan en temel mevzulardan biri ise enteresan görünümlü bu pick-up modelinin yollara çıkmaya uygun olup olmadığıydı.

Fütüristik ve epeyce farklı bir manzaraya sahip olan Tesla Cybertruck, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yüz binlerce adet sipariş almış durumda. Araba Amerika’da bu kadar sevilmiş olmasına karşın birtakım uzmanlar arabanın Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülebilmek için onay alamayacağını düşünüyor.

Tesla Cybertruck güvenlik standartlarını karşılamıyor

Almanya TUV uzmanı Stefan Teller, Tesla Cybertruck’ın Almanya ve başka Avrupa ülkelerinde yollara çıkmak için onay almasının çok sıkıntı olduğunu belirtti. Stefan, Cybertruck’ın inançlı bir araç üzere hissettirebileceğini fakat aslında o kadar da inançlı olmadığını belirtti. Teller, arabanın Avrupa ülkelerinde yollara çıkabilmesi için temel yapı üzerinde büyük modifikasyonlar yapılması gerektiğini belirtti.

Avrupa ve ABD’nin araba tescil kayıtları farklı koşullar içeriyor. Teller’ın belirttiğine nazaran arabalar Avrupa’da 50 ilâ 60 kadar uygulamadan muvaffakiyet ile geçmeden yollara çıkamıyor. ABD’de ise arabalar, yollara çıkmaya uygun olup olmadığına nazaran yargılanıyor ve bir arabanın yollara düşmeye hazır olduğu anlaşılırsa, bir uygulamaya muhtaçlık duymadan arabanın yola çıkmasına müsaade veriliyor.

Tesla Cybertruck’ın dış kasasının bu kadar sağlam olması, arabanın Almanya’da yola çıkmasını engelleyebilecek ögelerden bir tanesi. Hatırlatmak gerekirse; Tesla Cybertruck tanıtılırken arabanın kapısına balyozla vurulmuştu ve hiçbir şey olmamıştı. Bu durum, içerideki kişiyi koruyacak olsa da rastgele bir çarpışma durumunda karşıdaki kişinin hayatını kaybetmesi riskini yüksek oranda artıracak. Bir çarpışma durumunda Tesla Cybertruck’ın sert kasasından darbe alan bir kişiyi kurtarmak için ne yazık ki hava yastıkları yeterli olmayacak.

Başa dön tuşu