Tesla, Gigafactory İçin Anlaşmaları Tamamlamak Üzere

Bloomberg’den gelen raporlara nazaran Tesla, Berlin’de kurulması planlanan üretim tesisi Gigafactory ile ilgili çalışmalarına son sürat devam ediyor ve Elon Musk’ın liderliğindeki Tesla şirketi, Brandenburg’da vazife yapan devlet çalışanları ile birlikte yapılması planlanan muahedeler üzerinde karar kılma etabında. Tesla ile yapılan mutabakatta, Berlin’in çabucak dışında yer alan Grünheide’de 740 dönümlük bir arazinin fabrika alanına ayrılacağı yer alıyor. Devlet çalışanları ise bu muahedeyi şu an için uygun görüyor ve Tesla’nın kalan imzaları tamamlamasını bekliyor.

Tesla, buna ek olarak mahallî bölgedeki çevresel şartları denetleyen devlet yetkilileriyle de gerekli mutabakatları yaptı

Çevreci yetkililerle yapılan bu mutabakat, fabrikanın üretim sürecinde çevreye olan etkiyi belirlemek için atılması gereken bir adımdı.

Kasım ayında gerçekleşen ödül merasimi sırasında açıklamada bulunan Elon Musk, Avrupa’da inşa etmeyi planladıkları Gigafactory isimli büyük fabrikanın Berlin’in çabucak dışında bir alanda yer alacağını söylemişti. Fabrikanın yer alacağı pozisyon, Berlin’de inşası süren yeni havalimanına hayli yakın olacak. Uzun bir müddettir inşası devam eden yeni Berlin havalimanı ise şu anda emekliye ayrılmayı bekleyen Tegel havalimanının yerine halka açılacak.

Tesla’nın Berlin Gigafactory’si, kullanıcıya yeni sunulan Tesla Model Y kompakt SUV aracından başlayarak, Tesla araçları üretmeye devam edecek. Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamaya nazaran fabrika ayrıyeten bataryalar ve güç aktarma organları üretimini de üstlenecek. Elde edilen raporlar, inşası planlanan yeni fabrikanın 10.000’e yakın personeli olabileceğine ve birebir vakitte yılda 500.000’e yakın araç üretebileceğine işaret ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Tesla Cybertruck’ın Avrupa’daki güvenlik koşullarını karşılamadığı ortaya çıkmıştı

Tanıtıldığı günden bu yana dizaynıyla ve özellikleriyle gündemden hiç düşmeyen Tesla Cybertruck, halihazırda ABD’de yüz binlerce kullanıcıdan sipariş aldı ve araba sevdalıları Cybertruck’ı beğenerek kullanmakta. Lakin Avrupa’da yaşayan kullanıcılar bu kadar şanslı olmayabilir. Zira uzmanlar, Cybertruck aracının Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülebilmesi için gerekli onay dokümanını alamayacağını ileri sürüyor.  

Örneğin; Tesla Cybertruck aracının Almanya’da kullanıcıya sunulmasının önüne geçen pürüzlerden bir tanesi ise aracın dış kasasının fazla sağlam olması. Bildiğiniz üzere Tesla Cybertruck tanıtımında aracın kapısına ve yan tarafına balyozla sert darbeler indirilmişti ve hiçbir hasar oluşmamıştı. Bu durum, rastgele bir kaza durumunda aracın içinde yer alan bireyleri koruyacak olsa da karşıdan gelen aracın hayli fazla hasar almasına, hatta can kayıpları yaşanmasına sebep olabilir.   

Başa dön tuşu