Tesla İçin 20 Yıl Boyunca Çalışabilecek Bir Batarya Üretildi

Geçtiğimiz nisan ayında Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla'nın büsbütün otonom sürüşe geçmesini ve bununla birlikte bir “robotaksi” filosu başlatmak istediğini söylemişti. Bu kapsamda Elecktreck, pillerin otonom sürüşe yardım edemeyeceğini ancak en azından robotaksileri daha ekonomik hâle getirebileceğini belirtmişti.

Şimdiyse Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı elektrikli araba üreticisi Tesla için çalışan batarya geliştiricileri, 1 milyon 600 bin kilometre boyunca otomobile güç verebilecek ve hava kirliliğini değerli ölçüde azaltabilecek bir batarya ekibi geliştirdiğini duyurdular.

Prototip bataryalar, 6.000 kereye kadar şarj edilebiliyor:

Geçtiğimiz cuma günü Elektrokimya Derneği’nin mecmuasında yayınlanan araştırma için Dalhousie Üniversitesi araştırmacıları, geçtiğimiz 3 yıl boyunca çalıştılar. Bu çalışmaların meyvesi olarak ise tam 6.000 keze kadar emniyetli bir halde şarj edilebilen yeni bir lityum iyon bataryayı test ediyorlar.

Araştırmayı yapan takım, çok sıcaklık şartlarında bile bataryanın yaklaşık 4.000 sefer şarj edilebileceğini öne sürüyor. Bu yüzden ülkü ara şimdi ölçülmemiş olsa bile yine de 1,5 milyon kilometreden daha fazla bir aralık ortaya çıkıyor. Ara her ne olursa olsun yeni sistemler, gelecekteki Tesla araçlarının yıllarca çalışmasını imkan sağlayabilecek diyebiliriz.

20 yıl raf ömrü olduğu söylenen bu bataryalar, 1,5 milyon kilometreden daha fazla yol kat edebilecekler. Olağan ki bu müddet, bir arabayı tutmak için epeyce uzun görünüyor olabilir ancak bahis Tesla olunca her şey beklenir. Ayrıca henüz çok yeni olan bu teknolojinin, gelecekte geliştirilmesi ve yeni model Tesla araçlarda kullanılması bekleniyor.

Başa dön tuşu