Tesla, ‘Kelebek Direksiyon’ İnadını Bıraktı

Elon Musk’ın elektrikli araba teşebbüsü Tesla, Model S ve Model X’in yeni Plaid modellerinde sıra dışı bir direksiyon dizaynına yer vermişti. Direksiyon, günümüz standartlarının bilakis simit üzere yuvarlak değil; yarış arabası direksiyonları üzere sırf kenarlarından tutulmasını sağlayan bir tasarım sunuyordu.

Tesla’nın bu inadı ve yeni tasarımı, bugüne kadar pek çok sefer Plaid kullanıcıları tarafından bile eleştirilmişti. Tesla, bu tenkitlerin akabinde en sonunda bugün inadından kurtuldu.

Tesla, Plaid modellerinde yuvarlak direksiyon seçeneğini de getirdi:

İnternet sitesindeki araç sipariş sayfasını yenileyen Tesla, Plaid modellerinin iç dizayn seçeneklerinde direksiyon tercihleri de sunmaya başladı. Dileyen müşteriler, artık yuvarlak direksiyon tasarımını da tercih etme imkânına sahip oldu.

Üstelik Tesla, ekstra direksiyon tasarımı için müşterilerinden herhangi bir ek fiyat istemeyecek.

Tesla’nın Plaid modellerinde sunduğu kelebek direksiyonu, bilhassa düşük süratlerde direksiyon hakimiyetini ziyadesiyle azaltıyordu. Araç kullanıcıları, direksiyonu 45 derece ve daha fazla çevirmeye kalkınca çok sonlu hareket alanına sahip oluyordu. Bir örneği de şu formda paylaşılmıştı:

Başa dön tuşu