Toyota’nın Hidrojenli Otomobil Fiyatlarını Ucuzlatma Planı

Temiz arabalar konusunda en büyük alternatiflerden biri hidrojen yakıt kullanan arabalar. Bu araçların önündeki en büyük manilerden birisi yüksek üretim maliyetleri. Öte yandan Toyota, hidrojen yakıt hücreli araçlardan vazgeçmiş değil.

Toyota’nın Avrupa satış ve pazarlama müdürü Matt Harrison, Automative news Europe konferansında, 2030 yılına kadar hidrojenli araçların hibrit araçlarla fiyat açısından rekabet edebileceğini söyledi. Firma, Toyota Mirai’nin ikinci kuşağını piyasaya sürmeyi planlıyor. On yıl içinde gelecek olan üçüncü kuşak Mirai ise çok bilinen hibrit modellerle fiyat açısından rekabetçi olacak. Mirai şu anda yalnızca Almanya, ABD ve Japonya’da satılıyor. Fiyatı ise 60 bin dolar.

Toyota’nın masrafları kısmak konusundaki birinci adımı, yakıt hücrelerinin üretilmesi için gereken platin ölçüsünü azaltmak. Toyota’nın hedefi, araçlarda kullandığı platinyum ölçüsünü 30 gramdan 10 grama indirmek. Platini bulması, üretmesi ve işlemesi sıkıntı. Ekonomik bir kaynak değil zira bir şey ne kadar az olursa o kadar değerli hale geliyor.

Toyota, 1997 yılında Toyota Prius’larda yaptığı çalışmalarla aracın üretim maliyetlerini düşürmeyi başarmıştı. Emsal bir süreci bu arabalarda de görebiliriz. Platinin gramı şu anda piyasalarda 800 dolardan süreç görüyor. Yani yalnızca yapacakları pil çalışması bile firmanın üretim maliyetlerinin 16 bin dolar kadar azalmasına imkan verecektir (Ham fiyatları değişiklik gösterebilir).

Toyota’nın hidrojen kullanan aracı Mirai’yi aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.

Başa dön tuşu