Tesla Model 3 Kullanıcılarının %90’ı Otopilot’a Güveniyor

Tesla araçlarında bulunan Otopilot özelliği, her ne kadar tenkide maruz kalsa da görünen o ki kullanıcılar, bu sistem sayesinde kendilerini daha inançta hissediyorlar. Bloomberg’in yaptığı ve daha evvel kimi sonuçlarını sizlerle paylaştığımız bir ankete nazaran 5.000 Tesla Model 3 kullanıcısının %90’ı, araçlarında bulunan Otopilot'a güveniyor.

Ankete katılan araç sahipleri, Tesla arabalarda bulunan bu özelliğe 5 üzerinden 4,43 puan verdiler. Ayrıyeten iştirakçilerin %61’i, sistemin ne kadar inançlı olduğu konusunda Oldukça mutlu edici” yanıtını verdi. İştirakçilerin %1’lik kısmı ise “Az miktarda” ya da “Hiç şad edici değil” cevabını verdi.

Az sayıda kullanıcı, Otopilot'un sürüş tecrübesini riske attığını düşünüyor:

Araçlarda bulunan Otopilot'un  şerit değiştirme ve etraf yollarında hareket etme üzere özellikleri ise daha düşük puan aldı. Bunun dışında ankete katılanların %28’lik kısmı, Tesla Otopilot'un  kendilerini tehlikeli bir durumdan kurtardığını söyledi lakin bunun tam aksine iştirakçilerin %13’ü Otopilot'un  kendilerini tehlikeli bir duruma soktuğunu aktardı.

Ankete katılan şahıslar, Tesla’nın Smart Summon (Akıllı Çağrı) isimli, park hâlindeki aracı şoföre ulaştıran sistemini de kıymetlendirdi. Ankete katılanların %70’i, bu özelliğin kullanışlı olduğunu, %75’i sistemin navigasyonunun güzel olduğunu ve %41’i özelliğin ortalama bir şoför için kâfi olduğunu söyledi.

Peki herkes Tesla’nın sisteminden bu kadar mutlu durumdayken neden hâlâ tenkitler gelmeye devam ediyor? Tesla, Otopilot devredeyken şoförlerin ellerini direksiyonda tutmalarını ve yola odaklanmaları gerektiğini aslında söylüyor lakin sistemi eleştirenlerin bir kısmı, denetim bir bilgisayarın elindeyken insan beyninin odaklı durumda kalamayacağını belirtiyor.

Tesla ise Otopilot ile sürüşleri daha inançlı hâle getirdikleri konusunda ısrar ediyor. Hatta bu bahiste Tesla, ABD’de meydana gelen kazalara karışan tüm otomobillerden daha az kaza oranına sahip olduğunu gösteren bilgileri de paylaşmıştı. Bloomberg’in yaptığı anket de Tesla’nın görüşlerini destekleyen bir kanıt olarak önümüze sürülmüş oldu.

Başa dön tuşu