Audi, 2025’e Kadar Yeni Elektrikli Araçları Piyasaya Sürecek

Audi e-tron ailesi, Audi’nin 2009 yılından beri elektrikli ve hibrit arabalar ürettiği bir konsept araba serisi. Audi, birinci başlarda e-tron ile hedeflediği büyük satış sayılarına ulaşamadı ancak zaman içerisinde e-tron ailesi, Audi’nin genel satış hacmini bir ölçü üste çekmeyi başardı.

Yukarı gerçek ivmelenmeyi görmezden gelmeyen Audi, Q4 e-tron ve e-tron GT konsept modellerinin üretim modelleri de dâhil olmak üzere bir dizi yeni elektrikli araç piyasaya sunacak.

2025’e kadar 20 yeni elektrikli model sunulacak:

AutoExpress’in yaptığı habere nazaran Alman araba üreticisi, 2025’e kadar piyasaya tam 20 elektrikli araç sürmek istiyor. Bu tezlere nazaran Audi’nin piyasaya sunacağı modellerin büyük çoğunluğu, üst seviye araba olacak ve buna bağlı olarak da fiyatları biraz yüksek olacak ancak bu 20 araç ortasında uygun fiyatlı seçenekler de bulunacağı konuşuluyor.

Uygun fiyatlı bir hatchback model geliyor:

Bu uygun modellerden bir adedinin, yaklaşık 35 bin dolarlık fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bu araba, büyük olasılıkla küçük bir hatchback model olacak. Audi, bu elektrikli arabaları yaparken masraflardan kısmak ismine arabanın birçok modülünü ID 3 ile ortak yapacak. Bu 20 modelden ikisi de Volkswagen’in MEB mimarisine sırtını yaslayacak.

Yeni elektrikli hatchback modelinin, ID 3’e nazaran daha üst klasmanda yer alması bekleniyor. ID 3’te yer alan 45 kWh’lik batarya yerine bu yeni hatchback modelinde 58 ve 77 kWh’lik iki farklı batarya seçeneği sunulacak. Araba, bu bataryalar sayesinde tek şarjla 400 ile 515 kilometre ortasında uzaklık gidebilecek.

Hatchback modelinin piyasaya sürülmesi ise 2021 yılını bulabilir. Ön taraftan elektrikli motor seçeneği sunacak olan yeni hatchback modeli, bu sayede dört çeker özelliğine kavuşacak. Rapora nazaran bir başka değişiklik ise Audi’nin performans modeli R8’in yerini büsbütün elektrikli bir modele bırakacak olması.

Başa dön tuşu