Tesla Model S, Dünyanın En Hızlı Dört Kapılı Otomobili Oldu

Elektrik motorlu ve otonom araçlar denildiği vakit akıllara gelen birinci şirket olan Tesla, arabalarının süratli yapısıyla da göz doldurmayı başarıyor. Geçtiğimiz devirlerde bir “Model 3″le tüm vakitlerin en süratli elektrik motorlu otomobili rekorunu kırmayı başaran şirket, artık de “Model S” ile bir sürat rekoru kırdı. 

Şirketin CEO'luk misyonunu sürdüren, ayrıyeten yaptığı çıkışlarla da ebediyen gündemde olan Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara nazaran Tesla Model S, bu sefer dört kapılı bir aracın ulaşabileceği azamî sürate ulaşmayı başarmış durumda.

Tesla, yeni sürat rekoru denemesi için daha evvelden de sürat denemelerinde kullandığı ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan “Laguna Seca” pistini tercih etti. Laguna Seca pisti, araba devlerinin genel uğrak noktalarından bir tanesi. Geçtiğimiz yıl Jaguar, bu pisti XE SV Project 8 modeliyse yalnızca 1 dakika 37.54 saniyede tamamlamıştı. Ondan evvelki yılsa birebir pistin en süratlisi, Cadillac CTS-V'ydi ve pist 1 dakika 38.52 saniyede tamamlanmıştı. Musk'ın açıklamalarına nazaran Model S, bu müddetleri biraz daha aşağıya çekerek dünyanın en süratli dört kapılı aracı olma unvanına sahip oldu. 

Elon Musk, dün yaptığı açıklamalarda Model S'in Laguna Seca'daki performansına ilişkin bir videoyu bugün prestijiyle yayınlayacaklarını söz etmişti. Tesla, verdiği kelamın gerisinde durarak Model S'in Laguna Seca pistindeki imgelerini paylaştı. Dilerseniz evvel o görüntüye göz atalım;

Videoda Tesla Model S'in Laguna Seca pistini, 1 dakika 36.555 saniyede tamamladığı açıkça görülebiliyor. Bu bağlamda şu ana kadarki en süratli dört kapılı araba unvanının Tesla Model S'de olduğunu söyleyebiliriz. Lakin burada dikkat edilmesi gereken nokta, Tesla'nın onaylı bir aktiflik düzenlememiş olması. Bu da kırılan bu rekorun, resmi olarak kayıtlara geçmeyeceği anlamına geliyor. Diğer bir deyişle Tesla Model S resmi olarak dünyanın en süratli dört kapılı aracı değil. Fakat gayriresmi sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda Tesla Model S, dünyanın en süratli dört kapılı arabası.

Başa dön tuşu