Tesla, Model S ve Model X Araçlarına İndirim Yaptı

Ülkemize gelmeye hazırlanan elektrikli otomobil devi Tesla, Model S ve Model X modellerinin ABD fiyatlarında %4 ila %9 arasında indirim yaptı. Elon Musk yönetimindeki şirket, ocak ayında da tüm modellerinde binlerce dolarlık indirim yapmıştı.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticis olan Tesla, her yıl milyonlarca araç satarak büyümeye devam ediyor. Ülkemize de gelmesi beklenen Elon Musk yönetimindeki şirket, ocak ayında sektörde rekabetin artmasının ardından ABD ve Avrupa’da tüm modellerinde binlerce dolara varan indirime gitmişti.

Bugün ise otomobil devinin benzer bir karar aldığı bildirildi. Reuters’ın aktardığına göre şirket, yakın zamandaki indiriminin ardından Model S ve Model X araçlarının fiyatlarını bir kez daha düşürdü. Bu indirim kararının yalnızca ABD’deki araçları kapsadığını belirtelim.

Araçlardaki indirim 10 bin dolara varıyor

Markanın en pahalı araçlarından olan Model S ve Model X’te %4 ila %9 arasında indirim yapıldı. Bu fiyat düşüşü, Musk’ın son zamanlarda tüm modellere yapılan indirimlerin talebi ciddi oranda artırdığını söylemesinin ardından geldi.

Elon Musk, son zamanlarda şirketin fiyatları düşürmeye odaklandığını söylüyordu. Geçen haftaki Tesla yatırımcı gününde ise bu duruma ve müşterilerine ilişkin “İnsanların Tesla’ya sahip olma arzusu son derece yüksek. Şu an sınırlayıcı faktör, Tesla için ödeme yapmak” ifadelerini kullanmıştı.

Fiyatlar incelendiğinde Model S tarafında 5 bin, Model X’te ise 10.000 dolara varan indirim görüyoruz. Modellerin ABD fiyatlarındaki değişime aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Model Eski Fiyat  Yeni Fiyat
Model S AWD (Dört tekerlekten çekiş) 94.990 dolar 89,990 dolar
Model S Plaid 114,990 dolar 109,990 dolar
Model X AWD (Dört tekerlekten çekiş) 109,990 dolar 99,990 dolar
Model X Plaid 119,990 dolar 109,990 dolar

Tesla modellerinin Türkiye fiyatı nasıl olacak?

Tesla Otomobillerin Tahmini Türkiye Fiyatlarını Tek Tek Hesapladık (Kalbi Olan Uzak Dursun)

Kaynak :
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-cuts-prices-model-y-model-x-variants-us-website-2023-03-06/

Başa dön tuşu