Tesla Model Y, Test Sürüşü Sırasında Görüldü

Son birkaç yılın en çok konuşulan araba üreticilerinden bir tanesi olan Tesla, hem elektrikli hem de otonom araçlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Şirketin bir müddettir yeni araçlar üzerinde çalıştığı esasen biliniyordu ve şimdi Tesla'nın 2020 yılında piyasaya süreceği “Model Y” isimli yeni aracı, trafikte yapılan test sürüşünde görüntülendi.

Model Y, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki bir yolda ortaya çıktı. Dikkatli bir sürücü tarafından fark edilen ve görüntü kaydına alınan aracın üzerindeki ekipmanlar dikkatlerden kaçmadı. Tesla Model Y'nin üzerine yerleştirilmiş olan bu ekipmanlar, aracın otonom sisteminin test işlemleri ve öteki ölçümlerin yapılabilmesi için kullanılıyordu.

Karşınızda Tesla Model Y

Tesla Model Y'nin hangi donanımsal özelliklere sahip olacağı net bir formda bilinmiyor. Lakin bu yeni aracın SUV tipinde olduğu ve geniş bir iç hacme sahip olacağı manzaralardan anlaşılabiliyor. Uzmanların varsayımlarına nazaran bu araç yaklaşık 500 kilometre menzile sahip olacak ve 7 kişilik versiyonları da satışa sunulacak. Lakin bu dataların netleşmesi için Tesla tarafından yapılacak açıklamalar bekleniyor.

Aracın bu haliyle yollarda olması, Tesla'nın Model Y ile ilgili çalışmalarının çok büyük bir kısmını tamamladığını ve artık son çalışmaların yapıldığını gözler önüne seriyor. Zira Tesla, Model 3'ün de piyasaya çıkış tarihine yakın bir müddet kala da yeni aracını yollarda test etmişti. Yapılacak olan testlerin ve başka ölçümlerin başarılı olması halinde de Model Y, piyasaya sürülmek için hazır bir hale gelmiş olacak.

İşte Tesla Model Y'nin trafikteki görüntüsü

model Y testing in the wild from r/teslamotors

Başa dön tuşu