Tesla, ‘Plaid’ Motorlu ve Yeni Şasili Model S’i Duyurdu

Tesla CEO’su Elon Musk, Laguna Seca yarış pistinde dört kapılı bir arabaya ilişkin en süratli çeşit rekorunun yeni bir motora ve özel bir şasiye sahip Model S tarafından kırıldığını açıklamıştı. Her ne kadar resmi bir aktiflikte kırılmış bir rekor olmadığı için pist rekoru haline gelmese de bu etkileyici performans artık müşterilerin de erişimine açılacak. 

Araçta plaid olarak isimlendirilen yeni bir elektrik motoru kullanıldı. Ayrıyeten şasisi de prototip olarak üretildi. 

Tesla, birinci anda motor hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmadı. Keza şasi konusunda da firmadan ses çıkmadı. Daha sonra Musk, yaptığı açıklamalarda daha sonra bu motorun Model S, Model X ve yeni Roadster’da kullanılacağını duyurdu. Musk, mevzuyla ilgili bir soruya “Evet. Açık olmak gerekirse, Plaid motor üretimden bir yıl uzakta ve S, X ve Roadster için kullanılacak lakin 3 ve Y’de olmayacak. Şu andaki fiyatlarımızdan yüksek lakin rakiplerimizinkinden düşük olacak.” dedi. 

Bu motorun aslında birinci olarak Roadster’a özel olacağı düşünülüyordu. Bu açıklama şaşırtan olsa da Tesla almayı düşünenleri mutlu eden bir duyuru oldu.

Öte yandan sürat rekoru görüntüsünde aracın içinin bir ölçü gürültülü olduğu da dikkate çarpıyor. Bu da ya sürat rekoru için aracın tartısının azaltıldığını, bu nedenle yalıtımın düştüğünü ya da yeni motorun hakikaten daha sesli formda çalıştığını gösteriyor. Bir öbür fikir ise yeni gelen “elektrikli motorlara yapay ses ekleme” sisteminin de bu motorda yer aldığı istikametinde. 

Başa dön tuşu