Tesla, Premium Connectivity İçin Ücretlendirmeye Başlıyor

Tesla daha evvel 1 Temmuz 2018’den itibaren kimi araç içi bilgilerin fiyatlı yapacağını söylemişti. Lakin bu olay tam olarak hayata geçmemişti. İşte artık şirket, 1 Temmuz 2018 ve sonrasını kapsayan vakit diliminde araç satın alan müşterilerini uyarmaya başladı.

Tesla’nın ikazına nazaran müşteriler, fiyatsız olarak 30 günlük Premium Connectivity (Premium Bağlantı) üyeliğine alınacaklar. Şayet müşteriler servisten mutlu kalırlarsa üyeliklerini devam ettirebilmek için her ay 10 dolar ödemek zorundalar. Fakat 1 Temmuz 2018’den evvel araç satın alanlarda tüm datalara erişmek için Premium Connectivity servisine muhtaçlık duyulmuyor.

Birçok kişi Tesla’nın bu servisini biraz gereksiz, biraz da para tuzağı olarak görüyor olabilir. Lakin bu özelliği satın almayanların kısıtlandığını görmeyeceğiz. Olağan olarak erişemeyeceğiniz özellikler ortasında uydu haritaları ve canlı trafik görüntülemesi bulunuyor.

Bununla birlikte ortam oynatma, internette dolaşma ve Caraoke özellikleri standart pakette bulunuyor. Bunları kullanmak için gerekli olan tek şey bir Wi-Fi ağına bağlı olmanız. Bunun için de Tesla aracınızla seyahat ederken telefonunuzun verisini açtıktan sonra Hotspot özelliğiyle rahatça irtibat kurabilirsiniz.

Tesla’nın bu türlü bir kararı geçen yılın haziran ayından beri bekleniyordu. Anlaşılabildiği üzere şirket, bilgilerin maliyeti hakkında biraz kaygı duymaya başlamış. Münasebetiyle bu yükü hafifletmek için az da olsa müşterilerine yansıtmaya çalışmış.

Birçok Tesla kullanıcısı için Premium Connectivity servisine ayda 10 dolar vermek sorun olmayacaktır. Ama yeniden de böylesine bir hizmet, kimi kullanıcılar için sorun yaratabilir. Yıllardır datalarını rastgele bir fiyat talep etmeden kullanıcılarıyla paylaşan Tesla’nın yeni sistemine kullanıcıların alışması gerekecek.

Geçtiğimiz Eylül ayında Tesla, birtakım kullanıcılarına 50 GB kota sunmuştu. Lakin bu kotanın aşılması halinde sonuçların ne olacağını kimse bilmiyordu. Bu bilgi de Tesla’nın Premium Connectivity hizmetine üye olan kullanıcılara gösteriliyordu.

Başa dön tuşu