Tesla Roadster 2, Tanıtılandan Çok Daha İyi Bir Araç Olacak

Tesla'nın yeni çalışmaları ortasında büsbütün elektrikli bir kamyonet ve Model 3'ün yeni versiyonu, yeni Model Y gibi arabalar var. Yeni jenerasyon Roadster ya da öteki ismi ile Tesla Roadster 2 ise şirketin CEO'su Elon Musk'a göre “şimdiye kadar yapılmış en süratli otomobil olacak” olarak karşımıza çıkacak.

İlk olarak 2017 yılının sonlarında gerçekleşen bir etkinlikte Tesla Semi ile birlikte tanıtılan Tesla Roadster 2’nin teknik özellikleri şaşırtıyor. Tesla, tanıtım etkinliğinde Roadster 2'nin 0-60 m/h (0-100 km/s) hıza 1.9 saniyede, 100 m/h'ye (160 km/s) 4.2 saniyede ulaştığı belirtildi. Dahası, araç 250 m/h (402 km/s) sürate çıkabiliyor ve yaklaşık 1000 kilometreye kadar menzili var.

Yeni Tesla Roadster'ın performansı her ne kadar dudak uçuklatsa da üretilen model, tanıtılandan daha uygun olabilir. Tesla'nın baş dizayncısı Franz von Holzhausen, “Gelişiyor, daha fazlasını hak ediyor ve zamana gereksinimi var. Her açıdan açıkladığımızdan daha düzgün olacak.” diyerek arabaya duyduğu inancı lisana getirdi.

İlk başta Tesla'nın ortaya koyduğu bazı performans sayılarıyla ilgili biraz kuşkular oluşmuştu. Ancak Emile Bouret isimli bir araba test sürücüsü birkaç ay evvel yeni kuşak Roadster'ı kullandı ve birinci izlenimleri büyük oranda olumlu geçti. Emile Bouret, “Rakamların teorik olmadığını, hepsine erişildiğini fakat net bir açıklama yapamayacağını” belirtti.

Her şey plana uygun olarak ilerlerse yeni kuşak Roadster, 2020 yılında üretime girecek ve giriş düzeyi modeli yaklaşık 200.000 dolar olarak fiyatlandırılacak. Tesla, nisan ayında arabanın aşağıda görebileceğiniz birinci manzarasını paylaşmıştı:

Başa dön tuşu