Hyundai de dijital anahtar kullanacak!

Hyundai sunacağı dijital anahtar teknolojisi ile otomotiv bölümünde farklılıklar arayışı içerisinde olduğunun sinyallerini veriyor.

Hyundai’de dijital anahtar kullanacak!

Son vakitlerde arabalarla ilgili yaptığı çalışmalarla gündeme gelen Hyundai, üretimini yaptığı modellerine taşınabilir teknolojileri entegre edeceğini açıkladı. Bu taşınabilir teknolojiler ortasında en dikkat cazip olan ise dijital anahtar teknolojisi.

Firma tarfından yapılan açıklamalarda, bu yeni dijital anahtarın Yakın Alan Bağlantı (NFC) teknolojisi ile çalıştığı açıklanırken, anahtarın kullanımı için akıllı telefonlara dijital anahtar uygulamasının indirilmesinin gerektiği belirtiliyor. Uygulamanın kullandığı NFC teknolojisi şoförün araba kapısına yakın bir noktada bulunmasıyla etkinleşiyor ve aracın kapı kollarında bulunan NFC anteni uygulama tarafından algılanarak kapı kilitleri açılıyor.

Aracın fizikî bir anahtar kullanılmadan çalıştırılmasını sağlayan bu teknoloji, kokpitte yer alan kablosuz şarj ünitesindeki farklı bir anten ile eşleşerek motorun çalıştırılmasını sağlıyor.

Sadece aracın çalıştırılmasında kullanılmayan bu dijital anahtar birebir vakitte şoförün araç kullanımı ile ilgili multimedya, ayna, koltuk ve direksiyon vb. ayarlarında da kişiselleştirmeler yapmasını sağlayarak, anahtarın algılanması ile bu ayarların devreye girmesi sağlanıyor.

Yeni dijital anahtarın yakın bir tarihte yeni Sonata modelinde uygulayacaklarını duyuran firma, arabası birden fazla kişinin kullanması durumuna karşı sistemin 4 farklı telefonu desteklediğini de duyurdu.

Başa dön tuşu