2020 BMW 2 Serisi Gran Coupe Modelleri Tanıtıldı

BMW 2 Serisi Gran Coupe 2020 modelinin L.A. Auto Show'dan evvel tanıtılması beklenmiyordu. Lakin yeni araba, fotoğraflar ve bilgilerle fuardan yaklaşık bir ay öncesinde sürpriz bir şekilde ortaya çıktı.

Teknik özelliklerine geçmeden evvel, aracın 2 Serisi'nin ilk dört kapılı otomobili olduğunu belirtelim. Şık görünümüyle dikkat çeken '8 Serisi Gran Coupe'un daha küçük yorumlanmış hali' de denebilir. Ön panel keskin çizgileri olan farlar, her zamanki BMW logosu ve geniş havalandırma ızgarası; M235i'yi her zamanki üzere agresif ve güçlü gösteriyor. Otomobil tıpkı vakitte Gran Coupe serisinin dikkat alımlı karakteristik özelliklerini de yansıtıyor. 

Ön kısımda arabanın uzun ve dar şasisini gizlemeye yardımcı olan geniş tampon ve ızgaraların yanı sıra, geride ince uzun stoplar bulunuyor. Lakin modelin küçük araba yapısı, yüksek tavan çizgisi ve kısa olan burun ve bagaj kısımlarında ortaya çıkıyor. Ayrıyeten dikkat edilmesi gereken bir başka konu da BMW'de uzun müddettir devam eden Hofmeister Kink dizaynının yanı sıra yan taraftaki detayların ve deliklerin yer almaması.

BMW'nin yeni arabaları, 2 Serisi Coupe'lerin aksine enine motora ve önden çekişli yapıya sahip. 2 Serisi Gran Coupe'de iki enine motor bulunmakta. Birincisi üstte gördüğünüz BMW 228i xDrive'a güç veriyor ve turboşarjlı 2.0 litre sıralı 4-silindir motor 228 beygirlik gücüyle ve 350 Nm tork üretiyor. Bu motorla ve performans lastikleriyle 228i azamî 151 mp/h (yaklaşık 243 km/s) sürate çıkarken 100 km/s hıza 6 saniyede çıkıyor. Tıpkı tüm 2 Serisi Gran Coupe modellerinde olduğu üzere sekiz ileri otomatik vitese dört tekerlekten çekiş eşlik ediyor ve her iki aksa da %50'ye kadar güç dağıtabiliyor.

Diğer motor ise aşağıda gördüğünüz BMW M235i xDrive'da bulunuyor. Arabada daha büyük turbo, ekstra motor radyatörleri ve modifiye turboşarjlı 2.0 litrelik bir motor yer alıyor. Performans olarak 301 beygir gücü ve 450Nm torka sahip olan M235i, maksimum 155 mp/h (yaklaşık 250 km/s) sürate çıkarken 100 km/s hıza 4.7 saniyede çıkabiliyor. M Performance Paketi ile sprint'i 4.6 saniyeye düşüyor.

BMW M235i daha güçlü olmasının yanı sıra 228i'ye nazaran birkaç ekstra geliştirme içeriyor. Sekiz vitesli şanzıman yağ soğutucusuna sahip ve standart fren tabanlı hudutlu kaydırmalı diferansiyelden çok, mekanik hudutlu kaydırmalı diferansiyele sahip. Amortisör kulesi desteğinin yanı sıra alt şasiye süspansiyon dayanağı de eklenmiş. Ayrıyeten süspansiyon ayarı araca 228i'den bir santimetre daha alçak bir sürüş yüksekliği veriyor. Tüm bunların yanı sıra M235i, 228i'ye de eklenebilen daha düzgün frenlerle geliyor ve Her iki araca da isteğe bağlı olarak çift modlu süspansiyon takılabiliyor.

Tercih ettiğiniz ışık rengini yayan panel ve kapıların çapraz desenleri bulunan kısımları var. Araba ayrıyeten 10.25 inç'lik bilgilendirme ekranıyla standart olarak geliyor. Standart fizikî kadranlar isteğe bağlı olarak 10,25 inçlik bir gösterge paneli yahut 9.2 inç'lik renkli ekran göstergesiyle değiştirilebiliyor.

BMW 2 Serisi Gran Coupe'nin her iki versiyonu da 2020'nin başlarında satışa sunulmak üzere Kasım ayında üretime girecek. Arabaların fiyatları şimdi açıklanmadı.

Başa dön tuşu