Tesla, Tamamen Otonom Sürüş Testlerini Çin’de Yapacak

Tesla, en gelişmiş otonom sürüş yazılımını test etmek için Asya devini tercih ediyor.

Tesla, tamamen otonom sürüş (Full Self-Driving/FSD) teknolojisi için pilot ülke olarak Çin’i seçti. Amerikan elektrikli otomobil üreticisi için bu adım oldukça önemli bir kilometre taşını da geride bırakmak anlamına geliyor. Tesla’nın bu kararı ayrıca elektrikli otomobil devinin, otonom araçların yaygınlaşması noktasında Çin’e verdiği dönemi de öne çıkarıyor. 

Tesla, ilk olarak Şangay’da Tesla Gigafactory yakınlarındaki Nanhui Yeni Şehir bölgesinde testler gerçekleştirilecek. Firmanın bu bölgede 10 elektrikli araç ile ilk testlere başlamasına izin verildi. Bu gelişmeyi Şangay Serbest Ticaret Bölgesi Yönetim Kurulu Veri Departmanı Müdürü Lu Sen açıkladı. 

Testlerin detayları gizli tutuluyor

tesla fsd

Yapılacak olan otonom sürüş testlerinin detaylarına dair yapılmış olan bir açıklama bulunmuyor. Çin’de yapılacak olan tam otonom sürüş testleri başlamadan önce Tesla’nın Çin Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na kayıt yaptırması gerekiyor. Bu kurumdan izin alınmadan otonom araçlar Çin’de yollara çıkamıyor. 

Tesla CEO’su Elon Musk daha önce yaptığı paylaşımlarla tam otonom sürüş teknolojisini Çin’de kullanıma sunabileceklerini belirtmişti. Daha önce bu ülkede veri merkezi ve fabrika da kuran Musk, Çin’i önemli bir yatırım bölgesi olarak görüyor. Otomotiv üreticilerinin tamamen otonom sistemler geliştirme yarışı devam ediyor. Bakalım bu yarışta kazanan firma hangisi olacak?

Elon Musk’tan “Ufak At” Dedirten Tesla Optimus Açıklaması: “1 Trilyon Dolar Kâr Ettirecek”

Elon Musk Bombayı Patlattı: Tesla’dan 3 Yeni Otomobil Geliyor

Kaynak :
https://www.techtimes.com/articles/305719/20240615/tesla-plans-carry-out-full-self-driving-pilot-china.htm

Başa dön tuşu