Tesla, Tüm Otomobillerin Fiyatında İndirime Gitti

Elektrikli araba bölümünün önde gelen isimleri ortasında yer alan Tesla, fiyat siyasetinde değerli bir değişiklik yaptı. Bu değişiklikle ABD ve Avrupa pazarında satılan Tesla’ların fiyatlarında çok önemli düşüşler oldu. Tesla’nın Türkiye’ye geleceğinin konuşulduğu şu günlerde, bu gelişmenin Türkiye’deki Tesla meraklıları için de hoş bir haber olabilir.

Tesla’nın en ucuz arabası, Model 3 RWD olarak biliniyor. Bu aracın fiyatı ise 46.990 dolar düzeylerindeydi. Şimdiki fiyat tablosu, bu modelin artık 43.990 dolar karşılığında satın alınabileceğini gözler önüne seriyor. Aslında geçtiğimiz aylarda mevzuyla ilgili konuşan Elon Musk, bu indirimin sinyallerini vermişti. Çünkü Musk’a nazaran global çapta artan faiz oranları, Tesla’ya olan ulaşılabilirliğin düşmesine neden olmuştu.

20 bin dolar ucuzlayan modeller de var!

Tesla Mode 3’te 3.000 dolarlık bir indirim yapılmış olsa da farklı modellerde çok daha yüksek oranlarda indirimler var. Örneğin Tesla Model Y Long Range şu ana kadar 65.990 dolar karşılığında satılıyordu. 13 bin dolar indirim yapan Tesla, Model Y Long Range fiyatını 52.990 dolara çekti. Burada şöyle bir değişiklik daha oldu. ABD maddelerine nazaran Model Y, artık daha düşük vergi diliminde. Hal bu türlü olunca da araca 7.500 dolar teşvik indirimi de geldi ve Model Y Long Range’in sonuncu fiyatı, 20 bin 500 dolar indirimle 45.490 dolara geriledi. Bu da bir evvelki fiyatın kıyasla teşvik indirimi ile birlikte yüzde 30’a yakın indirim yapıldığı manasına geliyor.

Yaşanan gelişme Türkiye’deki Tesla fiyatlarını nasıl tesirler bilinmiyor. Lakin araçların gümrük fiyatlarının düşmesi demek, vergi diliminin düşmesine neden olabilir ki bu durum, aracın fiyatında yüz binlerce TL indirim görebileceğimiiz manasına geliyor.

Başa dön tuşu