Tesla, Yeni Kamyoneti ‘Cybertruck’ı Duyurdu

Hayatımıza kısa bir müddet evvel girmesine karşın çok güzel bir çıkış yakalayan ve araba dalına de taraf veren Tesla, bir müddettir dillendirilen yeni “Cybertruck” modelini düzenlenen bir aktiflikte tanıttı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen lansmanda şirket CEO'su Elon Musk, insanlığın sürdürülebilir güce gereksinimlerinin olduğunu bir defa daha vurguladı. Zati iddia edilebileceği üzere Cybertruck da, elektrik motoruna sahip olan bir canavar.

Tesla'nın yeni pickup'ı, zırhlı bir yapıya sahip. Aracın dış aksamı ultra sert paslanmaz çelik. Ayrıca aracın camları da güçlendirilmiş ve önemli manada sağlam. Hatta Musk, aracın camlarını test edebilmek için bir de test yaptı. Elindeki demir bilyeyi fırlatan bir çalışan, kimsenin beklemediği bir sonuçla karşılaştı. Aracın camları dağılmasa da ziyan gördü. Musk camın kırılmaması gerektiğini, bu testin başarısız olduğunu söyledi.

Karşınızda Tesla Cybertruck

Araç önemli manada değişik bir yapıya sahip. Birinci bakışta aslında çok da günümüzün eseriymiş üzere görünmüyor. Daha çok bir bilim kurgu sinemasından fırlamış üzere olduğu söylenebilir. Fakat araç, bu garip yapısına karşın teknik özellikleriyle göz dolduruyor. Dilerseniz artık de aracın teknik özelliklerinin neler olduğuna yakından bakalım.

Tesla Cybertruck, yaklaşık 2.9 saniyede saatte 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Farklı batarya seçenekleri olan araç; 400 kilometre, 480 kilometre ve 800 kilometre üzere farklı menzil seçeneklerine sahip olabiliyor. Bu pickup'ın sahip olduğu bataryalarsa, “Superchargers” isimli teknoloji aracılığıyla 250 kW şarjı destekleyecek.

Arasın tasarımı önemli manada garip. Ama aslına bakacak olursak Tesla'nın bu dizayndaki gayesi da aslında şıklık değil. Şirket, bu derece ağır ve farklı gayeler uğruna kullanılabilecek bir aracın nasıl tabiat dostu olabileceğini göstermek istediklerini söylüyor. Yani müşterilere, “Aracın dizaynını değil, özelliklerini göz önünde bulundurun.” imasını yapıyor.

Elon Musk, tanıttığı yeni “Cybertruck” modelinin fiyatını da açıkladı. Musk'ın açıklamalarına nazaran aracın başlangıç fiyatı 39.999 dolar (yaklaşık 230 bin TL + vergiler) olarak belirlenmiş. Bu model, tek bir elektrik motoruna sahip ve 400 kilometreden fazla menzili var. Fazladan 10 bin dolar verdiğinizde ise aracın menzili 480 kilometreye yükseliyor. Otonom sürüş özelliği, 7.000 dolarlık ek ödemeyle satın alınıyor.

Araç Türkiye'ye gelir mi gelmez mi bilinmiyor lakin ABD'li araba tutkunlarının da bu araçla tanışabilmek için iki yıl daha beklemeleri gerekiyor. Musk, Cybertruck'ın 2021 sonunda piyasaya sürüleceğini, üçlü motor seçeneğininse 2022 yılında hazır olacağını açıkladı. Tesla'nın yeni pickup'ı Cybertruck, an prestijiyle yalnızca 100 dolarlık bir ön ödeme ile şimdiden satın alınabiliyor.

Başa dön tuşu