Suzuki, Tokyo Motor Show’da Geleceğin Araçlarını Tanıttı

Otomobil tutkunlarının bir müddettir büyük bir heyecanla bekledikleri Tokyo Motor Show 2019 etkinlikleri bugün prestijiyle başladı. 4 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecek olan etkinlikler kapsamında araba üreticileri, tüketicilerle yeni araçlarını buluşturacaklar. Şirketlerin yeni teknolojileri ve konsept araçları da Tokyo Motor Show kapsamında tanıtılacak.

Tokyo'da düzenlenen araba fuarına katılan şirketlerden bir tanesi de Suzuki. Aslına bakacak olursak Suzuki, bu etkinliklere hangi araçlarla katılacağını geçtiğimiz ay duyurmuştu. Araba devi günler evvel, yeni konsept araçlarının modellerini kamuoyu ile paylaşmıştı. Artık ise bu araçların gerçek halleri, Tokyo Motor Show kapsamında karşımıza çıktı.

Yukarıdaki görselin sol tarafında bulunan ve minibüs üzere görünen araç, “Hanare” olarak isimlendiriliyor. Japonca'da “müstakil kır evi” manasına gelen bu isim, tam olarak hakkını veriyor diyebiliriz. Görselin sağ tarafında bulunan küçük araba ise “Waku Spo“. Bu araç, saniyeler içerisinde yeni bir hale sahip olabiliyor. Dilerseniz artık, Suzuki'nin yeni konsept araçlarının ayrıntılarına bakalım.

Karşınızda Waku Spo

Waku Spo, 3.7 metre uzunluğunda, 1.65 metre genişliğinde ve 1.43 metre yüksekliğinde olan bir araç. Makul bir simetriye sahip olmayan bu aracın ön kaporta kısmı bir oldukça uzunken, aracın bagaj kısmı ziyadesiyle minimalist bir yapıya sahip. Suzuki, sergilediği bu aracın motor seçenekleri ile ilgili bilgi vermedi. Lakin tekrar de araç, gelecekten gelmiş üzere görünüyor.

Bu aracın en dikkat alımlı özelliği, saniyeler içerisinde şekil değiştirebiliyor olması. Araç, biçimi değiştiğinde biraz daha station wagon haline geliyor. Dilerseniz artık de Waku Spo'nun biçimi değişmiş haline göz atalım;

Aracın station wagon halindeki ahşap renkli ayrıntı dikkatlerden kaçmıyor. Aslına bakacak olursak Waku Spo'nun iç dizaynında da ahşaptan bir oldukça yararlanılıyor lakin Suzuki, şu ana dek bu araçların iç kısımlarını sergilemedi. Lakin bu bahisle ilgili olarak sizlere gösterebileceğimiz bir model çizimi bulunuyor. İşte Waku Spo'nun iç tasarımı;

Karşınızda Suzuki Hanare

Hanare'nin söz manasının bir konutu temsil ettiğini söyledik. Fakat araç nitekim de sade bir evmiş üzere görünüyor. O denli ki Suzuki Hanare'nin bir kokpiti, sürücü mahalli vb. herhangi bir şeyi bulunmuyor. Araç büsbütün otonom bir yapıda ve Hanare'nin denetimi, 60 inç boyutundaki bir ekran aracılığıyla sağlanıyor. 

Fotoğrafta da görebileceğiniz üzere Hanare'nin iç kısmında 'araç namına' neredeyse hiçbir şey yok. Bu minibüsün iç kısmında karşılıklı koltuklar ve bir bilgi – cümbüş ekranı bulunuyor. 3.9 metre uzunluğunda olan aracın 1.8 metre genişliği ve 1.9 metre de yüksekliği bulunuyor. Aslında bu ölçüler, Hanare'nin içerisinde rahat ve kâfi bir yaşam alanının olduğunu gözler önüne seriyor. 

Suzuki'nin bu araçların geleceğiyle ilgili planları şu an için bilinmiyor. Lakin araçların model olarak şık ve yaratıcı bir dizayna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tahminen ilerleyen yıllarda Suzuki, bu yaratıcılığını yollara indirmeye karar verir ve tüketiciler, Suzuki'nin gelecekten getirdiği araçlarını kullanma imkanı bulur.

Başa dön tuşu