Tesla’daki ‘Dog Mode’, Sahibini Cezadan Kurtardı

Hayvanları kısa müddet için bile olsa aracın içinde bırakmak, çok makus bir halde sonuçlanabilir. Bu yüzden Tesla, aracın içindeki sıcaklığı otomatik olarak ayarlayabilen “Dog Mode” adında bir özellik kullanıyor.

Tesla, 2016 yılında piyasaya çıkan “Kabin Çok Isınma Koruması” özelliği ile çocuk yahut evcil hayvan güvenliğini sağlamak için yazılımında güncellemeler yapmıştı. Bu yılın başlarında sıcaklık denetimini sağlayan, ekranda sıcaklığı açıkça gösteren ve araçtaki rastgele bir hayvanın sıhhat durumu hakkında bilgi veren bir ileti görüntüleyen “Dog Mode” özelliğini yayınladı.

Araç sahibi, 'Dog Mode' sayesinde suçlamalardan kurtuldu:

Yapay zekâ uzmanı Ross Hunt, haziran ayında köpeğini Model S aracında Dog Mode açıkken bırakıp avukatıyla Dublin'deki bir toplantıya gitmişti. Yoldan geçen bir kişi, köpeği otomobilin içinde gördü lakin havalandırmanın açık olduğunu fark edemedi. Sıcaklığın yüksek olduğu bir gün olmasından ötürü da köpek için endişelendi.

Olay yerine ulaşan Dublin Hayvanları Müdafaa Derneği (DSPCA) polis çağırdı. Mahkemede, otomobilin sahibinin Ballsbridge tarafından koşarak geldiğini ve DSPCA'nın gelmesinden birkaç dakika sonra “Bu benim arabam” diye bağırdığı sav edildi. Hunt, “Köpeği kurtarmak için camı kıracaklarını düşündüm” dedi. Daha sonra arabadaki sıcaklığın 20 santigrat derece olarak denetim edildiğini kanıtlamak için Tesla uygulamasını gösterdi fakat polis memuru söylediği her şeyin kendisine karşı kullanılabileceğini söyleyerek onu suçlamaya devam etti. Mahkeme de köpek modu ve sıcaklık denetim sisteminin nasıl çalıştığını açıklamak için Dublin'de bir Tesla teknisyeninden bilgi aldı.

Hakim John Brennan, Hunt’ın ispatlarını kabul ettiğini ve suçlamaların düştüğünü açıkladı. Hunt, davadan sonra yaptığı açıklamada köpeği Loki'yi asla tehlikeye atmayacağını hatta şirketin maskotu üzere olduğunu söz etti.

Başa dön tuşu