Tesla’dan Sonra Ford da Otomobillerinde İndirime Gitti

Tesla’nın ardından Ford da elektrikli otomobil tarafında indirim yapma kararı aldı. Şirketin popüler elektrikli SUV’u Mustang Mach-E’nin ABD fiyatında 6 bin dolara varan indirim yapıldı.

Elektrikli otomobiller konusundaki rekabet hızla kızışırken Tesla, geçtiğimiz günlerde fiyat politikasında önemli bir değişiklik yapmıştı. Elon Musk yönetimindeki şirket, araçlara olan ulaşılabilirliğin düşmesinin ardından otomobillerinde binlerce dolarlık indirime gitti.

Şimdi ise benzer bir hamle ABD merkezli otomobil üreticisi Ford’dan geldi. Dev şirket, ilk olarak geçtiğimiz yıllarda tanıttığı elektrikli SUV’u Mustang Mach’e’nin ABD fiyatlarında indirim yaptığını açıkladı. Şirketin bu hamlesi, Ağustos ayında modele yaptığı zammın sonrasında geliyor.

Mustang Mach-E’ye 6 bin dolara varan indirim geldi

Ford’un kararı ile elektrikli modelin fiyatı %9’a varan oranda düştü. Tüm paketlere bakıldığında ise ortalama indirimin %6 olduğu ifade edildi. Örneğin en pahalı paket olan GT Genişletilmiş Menzil Mach-E’nin fiyatı, 69.895 dolardan 63.995 dolara geriledi. En ucuz paketin ise 46 bin 895 dolardan 45 bin 995 dolara düştüğü görüldü.

Bunun yanı sıra şirket, yıl içinde Mustang Mach-E’nin üretim kapasitesini artıracağını da söyledi. Buna göre bu yıl 130.000 aracın üretilmesi hedefleniyor. Daha önceki hedef ise 78 bin idi. Ford’dan yönetici Marin Gjaja da konuya ilişkin açıklamasında, “Piyasadaki değişikliklere yanıt veriyoruz ve rekabetçi kalmayı sürdürmek istiyoruz.” dedi.

Ford’un bu hamlesi elektrikli otomobiller piyasasındaki indirim kararlarının başlamasının ardından geldi. Tesla indiriminin ardından birçok uzman sektörde fiyat düşüşleri görülebileceğini söylemişti. Tesla, Model 3 ve Model Y otomobilleriyle ABD’nin en çok satan elektrikli araçlar listelerinde zirvedeydi. Ford ise Mustang Mach-E ile üçüncü sırada yer alıyordu.

Tesla, Tüm Otomobillerin Fiyatında İndirime Gitti (Türkiye Fiyatı Yüz Binlerce TL Düşebilir)

Ford Mustang Mach-E’nin bu yıl içinde ülkemize de gelmesi bekleniyor. Fiyat konusunda kesin bir bilgimiz yok; ancak yapılan indirimin ülkemize on binlerce lira olarak yansıyabileceğini tahmin edebiliriz. Otomobilin ABD’de satılan en düşük modelinin 46.895 dolar (vergisiz 881 bin 841 TL) olduğunu tekrar belirtelim.

Kaynak :
https://markets.businessinsider.com/news/stocks/ford-stock-price-mustang-mach-price-cut-response-tesla-musk-2023-1

Başa dön tuşu