Tesla’nın Açılmayan Kapısı Nedeniyle Bir Adam Öldü

Omar Awan, Güney Florida’da bir yolda Tesla Model S ile ilerken aracın denetimini kaybetti ve bir palmiye ağacına çarptı. Araç ağaca çarptıktan sonra Tesla’nın lityum iyon pili alev aldı. Duman ve ateş aracı doldurdu. Ancak etraftaki beşerler Awan’a yardımcı olamadılar. Tesla Model S’in kapıları kazadan sonra açılmadı. 

Tesla Model S’in kapısı anahtar tespit ettiğinde zaten kapı kolunu sunuyordu. Lakin kapı kazadan sonra yanlışlı fonksiyon gördü, kapı kolu açılmadı ve Awan’ın içinde bulunduğu Model S’in kapısı açılmadı.

Omar Awan’ın ailesinin avukatı Stuart Grossman, “Yangın arabayı sardı ve Dr. Awan’ı tanınmayacak kadar yaktı. Zira erişilemeyen kapı kolları, kapılarını açmanın diğer bir yolunun olmaması ve yangın riskinin olması nedeniyle Model S bir vefat tuzağı haline geldi.” açıklamasını yaptı. 

Tesla, Model S’in bir vakitler “test edilen rastgele bir arabanın en yeterli güvenlik derecesini” elde ettiğini söylüyor. Omar Awan, hem güvenlik hem de çevreyi korumak için Tesla Model S’i tercih etti. Lakin Tesla, Awan’ın vefatına neden oldu. 

Omer Awan’ın Tesla Model S araçta ölmesi ile ilgili dava devam ediyor. Lakin Tesla’nın avukatları davada daha savunma yapmadı. Tesla dava ile ilgili açıklama da yapmadı. Lakin bundan bir mühlet evvel Tesla sözcüsü, Florida Sun Sentinel’e kaza ile ilgili, “Bu kazayla ilgili derinden bir keder duyuyoruz” açıklaması yaptı. 

Omar Awan’ın vefatı, Tesla araçlarda yaşanan birinci hadise değil. Mayıs 2018’de de iki genç Tesla aracın bataryasının alev alması nedeniyle hayatını kaybetmişti. Gençlerin hayatını kaybetmesi ile ilgili olan davada Tesla’nın otonom sürüşü, gençlerin vefatı için suçlandı. 

Omar Awan’ın ailesinin avukatı Stuart Grossman, davada aracın özelliklerinin aracı kusurlu ve tehlikeli kıldığını argüman ettti. Grossman, açılmayan kapı kolunun “doğal olarak dengesiz” bir batarya ile birleşmesinin Awan’ın hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirtti. 

Başa dön tuşu