Tesla’nın Cybertruck’ı Hakkında Cevaplanması Gereken 5 Soru

2003 yılında Kaliforniya’da kurulan ve elektrikli araba kesimine istikamet veren Tesla, bugün düzenlenen bir aktiflikte Cybertruck isimli pickup’ını tanıttı. Elektrikli arabalar konusunda kendini kanıtlamış olan şirketin yeni canavarı Cybertruck da büsbütün elektrikli motora sahip bir araç. Tasarım konusunda hayli enteresan bir yapıya sahip olan Cybertruck’ın teknik özellikleri de ziyadesiyle ilgi cazibeli.

Araç tanıtıldı ve ilgileri üzerine toplamayı başardı fakat bu durum birtakım soruları da beraberinde getirdi. Bu tasarım, Tesla’nın düşündüğü son tasarım mı? Tasarım, ihtiyaçları karşılıyor mu? Tesla’nın söylediği 804 kilometre yol kat edebileceği söylenen araca yük bindiği vakit bu menzil ne kadar etkilenir? Sizler için bu gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

1. Cybertruck’ın tasarımı, emniyet ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Dünyadaki neredeyse her ülkenin uymak zorunda olduğu birtakım güvenlik düzenlemeleri bulunuyor. Her ülke, kendi içerisinde bu kuralların biraz daha farklı varyasyonlarını barındırıyor olsa da ekseriyetle kurallar birebir temeller üzerine kuruluyor. Pekala Tesla’nın son canavarı Cybertruck’ın tasarımı, bu emniyet ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Öncelikle aracın lastiklerinin tekerlek yuvalarından fırlayacak üzere olduğu görülüyor ve bu sebepten dolayı Cybertruck, bu alanda sınıfta kalıyor. Bir öbür şey ise otomobilin yaya dostu bir ön tampon barındırmıyor olması. Bunların dışında üzerinde rastgele bir silecek ve yan ayna bulunmayan Cybertruck’ın sinyalleri de bulunmuyor. Hasebiyle Cybertruck’ın emniyetli bir biçimde yollara çıkabilmesi için birtakım süreçlerden geçmesi gerekiyor olabilir.

2. Yükler, Cybertruck’ın menzilini ne kadar etkileyecek?

Tahmin edebileceğiniz üzere bir araca ağır yükler bindirmek, o aracın içerisindeki yakıt ile gidebileceği menzili kısaltır. Bu tesir; dizel, akaryakıtlı yahut elektrikli otomobillerde fark etmeksizin geçerli bir tesirdir. Örnek vermek gerekirse Ford F-150 Ecoboost modeli bir pickup, olağanda 1.126 kilometre yol alabiliyorken gerisindeki bir kamp yükü ile bu uzaklık 643 kilometreye kadar inebiliyor.

Tesla, bu durum için farklı bir yol izliyor ve farklı motor seçenekleri ile Cybertruck’ı piyasaya sürecek. Bu durumda artı bir motorun eklenmesi, arabanın menzilini artıracaktır. Cybertruck’ta menzil konusuna yardımcı olacak bir öbür özellik ise otomobilin hava süspansiyonu ile art akstaki yükü araca dağıtacak olması.

3. Cybertruck’ın boyutları nasıl?

Cybertruck, dizaynının yanı sıra devasa ve sert bir görünüşe de sahip. Geniş ve uzun pickup modellerinden biri olan Ford F-150 SuperCrew üzere birçok araç ile karşılaştırıldığı vakit Cybertruck, bu iri pickup modellerinden daha geniş ve daha uzun görünüyor. Bu durum arabası bir canavar üzere gösteriyor olsa da park yerleri bulma konusunda sorun yaşatacaktır.

4. Neden harika cam?

Cybertruck, zırhlı bir araç ve üzerinde harika camlar barındırıyor. Yekpare bir dizayna sahip olan Cybertruck, bu biçimde arabaya binen tansiyonu arabanın her tarafına yayıyor. Bu sayede araba daha dayanıklı hâle geliyor.

Peki neden ekstra güçlü camlar kullanılıyor? Aslında ekstra güçlü camların kullanılması, yük konusunda kıymetli bir kayıp manasına geliyor ve arabası daha ağır bir hâle getirerek performanstan kısmasına sebep olabiliyor. Tesla ise bu hususta sessizliğini şimdilik koruyor.

5. Hedef pazar kitlesi kim?

Tesla’nın Cybertruck ile amaç aldığı kitle konusu ise biraz karışık. Cybertruck, inşaat şirketlerinde kullanılmak için biraz kullanışsız üzere çünkü aracın ardında bulunan iri direkler, yatağın kullanılabilirliğini kısıtlıyor. Bir şeyler çekmek için Cybertruck’ın kullanılması da biraz garip olabilir çünkü dizel ve akaryakıtlı motora sahip olan birçok araba bu mevzuda Cybertruck’tan daha güzel iş çıkarıyor.

Bunlar gibi soruların hepsi ilerleyen günlerde Tesla tarafından kesin ve net olarak karşılıklarını bulacaktır. Sizin aklınıza takılan çeşitli sorular varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu