Tesla’nın Elektrikli Otomobilleri Ne Kadar Güvenilir?

Kaliforniya merkezli Tesloop ismindeki bir firma, Tesla’nın elektrikli araçlarının sonlarını zorlayarak bu araçların ne kadar muteber olduğunu test etti. Şirketin filosunda bulunan yedi adet Tesla aracı toplamda 4 milyon km yol yaptı ki bu da tek bir aracın 482 bin km yol yaptığı manasına geliyor. Bu kadar uzun kullanımdan sonra bu araçlar ne üzere problemlerle karşılaştı?

Tesloop filosundaki araçlar Model S, Model 3 ve Model X’ten oluşuyor. Bu şirket, San Diego ve Los Angeles ortasında operasyonlarını gerçekleştiriyor. Araçlar, bir ayda 27 bin km yol yapabiliyor ve bazen bir gün içerisinde iki sefer şarj olma muhtaçlığı duyuyorlar.

Uzun kullanım sonuçları

Tesloop’un satın aldığı araçlardan bir tanesi, sarhoş bir şoförle yapılan çarpışma sonrası filodan çıkarıldı fakat kalan araçlar hala kullanılmaya devam ediliyor. Tesloop’un kurucusu Haydn Sonnad, Quartz ile yaptığı röportajda şimdi hiçbir aracın “yaşı hasebiyle ölmediğini” lakin araçların büsbütün sıkıntısız da olmadığını söyledi.

Quartz’ta yer alan bilgiye nazaran, garanti kapsamında altı batarya değiştirildi. Sonnad, bu değişikliklerin üretim ya da heyetim hataları sebebiyle gerçekleştirildiğini söyledi. Tesloop, bataryalar eskidikçe tüm elektrikli otomobillerinin menzillerinde düşüş olduğunu lisana getirdi. Quartz’a yapılan açıklamaya nazaran Tesla Model X’in 418 km’lik menzili, 531 bin km’den sonra 321 km’ye düştü.

Tesloop, ayrıyeten iki aks ve bir dizi koltuk da değiştirdi. Bir modelin ön camının değiştirilmesi ise yaklaşık 3 ay sürdü. Model S’teki geri çekilebilir kapı kolları da kimi sorunlara sebep oldu. Bunun haricinde flaş bellek yongasındaki zayıf nokta da 1.800 dolarlık bir maliyet oluşturdu.

Bahsedilen birçok sorun, Tesla donanımlarının ve yazılımlarının erken sürümleriyle irtibatlıydı. Sonnad, Model 3 ile birlikte bu problemlerin hepsinin ortadan kalktığını da söz etti ve Model 3’ün, Model S ve Model X’in yarı maliyetine sahip olmasını beklediğini söyledi.

Başa dön tuşu