Volkswagen Golf’ün Her Yolcuya Özel Ayarlanabilen Kliması

2020 Model arabalarda kimi enteresan özellikler göreceğiz. Bunlardan biri de Volkswagen Golf’ün yeni klima sistemi olacak. Air Deva Climatronic isimli sistem, alıştığımız klimalara hiç benzemiyor. 

Air Deva Climatronic sistemi otomatik, üç bölge denetimine sahip ve epey da gelişmiş bir sistem. Yeni Golf’ün merkezi bilgi cümbüş panelinden denetim edilebilen bu klima, muhtemelen bugüne kadar gördüğümüz en akıllı klima sistemi olacak.

Sesle denetim edilebilen klima

Yeni klimanın özelliklerinden biri sesle denetim edilebilmesi olacak. Aracın içerisindeyken “Üşüdüm” ya da “Sıcak oldu” üzere tabirler kullanılması durumunda klima otomatik olarak araç içindeki sıcaklığı ayarlayabilecek. Özellik birden fazla komutu anlayabilecek. Sistem, birebir vakitte “ellerim üşüdü, ayaklarım üşüdü” üzere tabirlere nazaran hangi bilhassa çalışacağını da belirleyebiliyor. 

Aracın bir öbür özelliğiyse kimin konuştuğunu anlayabilmesi. Böylelikle şahsa özel iklimlendirme yapabiliyor. Yani aracın içerisinde sırf bir kişinin ısınması ya da serinlemesi için iklimlendirme yapılabilecek. 

Otomobil teknolojileri değişiyor

Otomobil teknolojileri gitgide daha kolay hale geliyor. Bir öbür nokta da arabalarda artık gelişmiş sistemler ya da yapay zekalar kullanabiliyor olmamız. Düğmeler ve elle ayarlanan mekanik hava çıkışlarındansa bu türlü otomatik sistemler daha rahat kullanım sağlıyor. 

2020 yılının VW Golf GTI modelleri birinci olarak mart ayındaki Cenevre Araba Fuarı’nda tanıtılacağı biliniyor. Bu modelin akabinde da temmuz ayındaki Goodwood Sürat Festivali’nde Golf R modelini göreceğiz. 

Yeni klima hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu Volkswagen’in geliştirdiği deneysel bir özellik mi yoksa gelecekte her araçta göreceğimiz bir teknolojinin ilk temsilcisi mi? Klimanın özelliklerini aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.

Başa dön tuşu