Tesla’nın Otopilot’u Yola Fırlayan Objeyi Atlattı (Video)

Elektrikli araba kesimine öncülük eden Tesla, birebir vakitte arabalarındaki yapay zekâ özellikleriyle de karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şirket, arabalarındaki Otopilot moduna gün geçtikçe yeni özellikler ekliyor. 2017 yılında Tesla’nın Otopilot yazılımının kodlarına göz atan kimi geliştiriciler, Tesla’nın yol çalışma bölgelerini anlayarak şerit değiştirebildiğini ortaya çıkartmıştı. Yeniden de bu özellik, haberimizdeki görüntüde görüldüğü kadar düzgün çalışmıyordu.

Kodlar arasında bu özelliğe sahip olduğu görülen Tesla, yolun ortasında bulunan nesneleri algılamakta güçlük çekiyordu. Birkaç ay evvel paylaşılan bir görüntüde Otopilot modundaki bir Tesla Model 3’ün yavaşlayıp şerit değiştirmek yerine 11 tane trafik konisinin üzerine çıktığı görülmüştü. Geçtiğimiz ay Otopilot'un bu konileri algılayabilmesi için bir güncelleme yayınlayan Tesla, hayli uygun iş çıkarmış üzere görünüyor.

Tesla Model 3’ün yola fırlamış olan koniyi geçtiği görüntü:

Dirty Tesla isimli YouTube kanalının sahibi Chris, Tesla’nın Otopilot'unu test ederken görüntü çekmeye karar vermiş. Arabanın yol boyunca otonom halde gitmesini isteyen ve mecburî kalmadıkça hiçbir biçimde müdahale etmeme kararı alan Chris, bu ‘challenge’ görüntüsünü çekerken bir yol çalışma bölgesine denk gelmiş. Yoldaki trafik konilerinin yavaş yavaş şeridi kapatmaya başladığını fark eden Tesla Model 3, birebir süratte yandaki şeride geçmiş ve bir mühlet sonra enteresan bir olay yaşanmış.

Videoda konileri takip ederek şeridinde ilerleyen Tesla Model 3’ün karşısına, şeridi neredeyse ortalamış bir trafik konisi çıkıyor. Tesla Model 3’ün Otopilot'u ise çok yumuşak bir atılımla trafik konisini atlatıyor ve kendi şeridine girerek yoluna devam ediyor. Bu sırada elini refleks olarak direksiyona atan Chris ise rastgele bir halde müdahale etmiyor ve otomobil Otopilot modunu devre dışı bırakmıyor.

Videoda görüldüğü üzere Tesla, Otopilot'un yoldaki nesneleri algılayabilme özelliğini epeyce geliştirmiş fakat şirket şimdi durmaya niyetli değil. Otopilot özelliğinin genel performansını devamlı olarak geliştireceklerini belirten Tesla, kullanıcıların tekrar de pürdikkat kesilmeleri gerektiğini belirtiyor. Otopilot her ne kadar gelişmiş olursa olsun, yazılımın algılayamayacağı rastgele bir şey makûs sonuçlara yol açabilir dolayısıyla trafikte dikkatli olmak ve denetimi sağlamak için ani durumlara hazırlıklı olmak gerekiyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu