Tesla’ya Araç Özelliklerini Abarttığı İçin Ceza

Elektrikli araba devi Tesla, internet sitesinde her araba modeli için iddiası menzil gösteriyor. Lakin bu menzilin iddiası olduğu bilgisi, birtakım bölgelerde hiçbir biçimde vurgulanmıyor. Hasebiyle varsayımı menzil, kesin bir halde bu menzilin sunulduğu yanılgısını oluşturabiliyor.

İşte bu durum, Tesla’nın başını Güney Kore’de belaya soktu. Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu, Tesla’nın ‘aldatıcı tanıtım’ yapması nedeniyle şirkete 2,2 milyon dolar ceza kesti. Tesla, cezanın çabucak akabinde internet sitesinde de gerekli düzenlemeyi yaptı.

Tesla’nın internet sitesinde yaptığı düzenleme:

“Performans ve kilometre, modele nazaran değişiklik gösterebilir. Görüntülenen sürülebilir ara, hız, hava şartları ve yol şartları üzere dış etkenlere bağlı olarak değişebilir.”

Tesla, kimi ülkelerde bu uyarıyı hala bâtın tutuyor:

Tesla’nın internet sitesine baktığımızda menzilin şartlara bağlı ve kestirimi olduğu bilgisinin hala bazı bölgelerde sunulmadığını görebiliyoruz. Örneğin ‘Avrupa ülkeleri’ için oluşturulan internet sitesinde menzil, kesin bir bedelmiş üzere sunuluyor.

Tesla’nın bu düzenlemeyi öbür ülkelerde de yapıp yapmayacağı şimdi bilinmiyor. Öte yandan Tesla, ülkemize giriş yaptığı vakit muhtemelen bu ikaza yer verecektir. Çünkü ülkemizdeki yasalar ile bu açıklamaların konması mecburî kılınıyor.

Başa dön tuşu