ASELSAN’ın Ürettiği Elektrikli Otobüsler Yollara Çıkıyor

Elektrikli araç sınıfı son devirde artış gösteren bir sınıf. Birçok büyük araç üreticisinin en az 1 tane elektrikli araca sahip olduklarını ya da üzerinde çalıştıklarını görebiliyoruz. Düşük emisyon bedelleri sayesinde etrafa daha az ziyan veren ve güç verimliliği konusunda da epeyce başarılı performanslara sahip olabilen elektrikli araçlar, her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından ilgi görüyor. 

Dünya üzerinde de hem merkezi hem de mahallî idareler tarafından çevreci bir siyaset izlenmeye başladığı için elektrikli araçlara verdikleri takviye yükselişe geçiyor. ASELSAN'da elektrikli motorlar üzerine çalışmalar yapan şirketlerden birisi. Artık ise ürettikleri motolardan birisi ünlü otobüs üreticisi TEMSA tarafından kullanılacak.

Otobüsle ilgili detaylar:

ASELSAN, askeri alanda yaptığı çalışmalar sayesinde edindiği bilgileri de kullanarak Araç Denetim ve İdare Sistemi, Araç Çekiş Sistemi, Şarj Sistemi, Araç ve Şebeke Entegrasyonu, Batarya İdare Sistemi üzere teknolojiler üzerine ağırlaşıp bunları geliştirmeyi başardı. Daha sonra şirketin, TEMSA ile yaptığı muahede ile birlikte ortaya birinci yerli elektrikli otobüs ortaya çıkmıştı. Avenue MESKEN olarak isimlendirilen bu otobüs 2016 yılında kamuouyuna tanıtıldı.

Geçen müddet zarfında ASELSAN, sistemleri geliştirme, test ve üretim faaliyetlerine odaklanırken; TEMSA da seri üretime hazır 9 metrelik MD9, 12 metrelik Avenue Electron ve Avenue MESKEN olarak isimlendirilen 3 farklı otobüsle seçeneklerini çeşitlendirdi. ASELSAN'ın elektrikli otobüsleri yakın vakitte yollara çıkmaya hazırlanıyor. Trafik tescilinin ise 2020 yılında alınabileceği söyleniyor.

Avenue KONUT, süratli şarj teknolojisi sayesinde 8 dakikada şarj olabiliyor ve tek bir şarjla 50-70 km ortası yol gidebiliyor. Bu sayede kent içerisinde duraklar ortasında yer alan istasyonlarda süratli bir biçimde şarj olabilecek ve tekrar yola çıkmaya hazır olacak. İnternet erişimi, verimli ısıtma ve soğutma sistemleri üzere özelliklerle donatılan otobüsün bu özelliklerin çalışmasından ötürü nasıl bir menzil kaybı yaşayacağına dair bir bilgi şu an için bulunmuyor. 

Maksimum 53 yolcu kapasitesine sahip olan Avenue KONUT, hem kent içi ulaşım gereksinimini karşılayacak hem de sıfır karbon salınımı sayesinde çevreyi de koruyor olacak. Bu yüzden de Türkiye'nin karbon emisyonunu azaltması ve güç bağımlılığının azalması konusunda gereksinim duyulan bir eser. 2020 yılında ise Avenue EV'i yollarda sıklıkla görmeye başlayacakmışız gibi gözüküyor.

Başa dön tuşu