Test Arabalarında Neden Karmaşık Desenler Kullanılıyor?

Otomobil şirketleri, yeni bir model için hiç durmadan çalışıyorlar. Art planda devasa bir mühendislik çalışması sürdürülüyor. Test edilmekte olan otomobiller farklı segmentlerde hatta farklı markalara ilişkin olsalar da ortak bir özelliğesahip oluyorlar.

Bu ortak özellik, test evresindeki tüm arabaların bir çeşit kamuflaj ile donatılmış olmaları. Bunun araçları gizlemek için yapıldığı büyük bir sır değil. Ancak çıkış noktası bir oldukça enteresan.

Bu örnekte Skoda’nın ENYAQ iV isimli arabasının hem kamuflajlı hem de kamuflajsız halini görüyorsunuz.

Skoda mühendislerinin, test kademesindeki aracı gizlemek için bu çalışmayı yaptıkları aşikar. Skoda’nın açıklamasına baktığımızda, sadece üstteki kamuflaj için 120 saat harcadıklarını görüyoruz.

Kamuflaj çalışmaları, birinci defa Birinci Dünya Savaşı’nda gündeme geliyor.

İngilizlerin “göz aldatıcı kamuflaj”lı gemileri, farklı istikamet, büyüklük ve sürat yanılsamasına yol açıyordu.

Fransa, Mustafa Kemal Atatürk’ün ordusuna karşı aldığı ağır mağlubiyetten sonra gemileri gizlemenin yollarını düşünüyor ve böylelikle birinci kamuflaj çalışmaları gerçekleştiriliyor. O devirler İngiliz donanması için çalışan sanatçı Norman Wilkinson ise siyah ve beyaz renkleri kullanarak “göz aldatıcı kamuflaj” oluşturuyor ve bu kamuflaja sahip 4.000 civarı gemi, savaşta faal olarak vazife alıyor. Lakin bu noktada büyük bir bilinmezlik var, kamuflajlı gemilerin işe yaradığına dair somut bir ispat hiçbir vakit olmadı.

Kamuflajın otomotiv kesimine sıçraması ise 1950’li yıllarda gerçekleşiyor.

BMW tarafından kullanılan kamuflaj.

Prototip araçların fotoğraflarının izinsiz bir şekilde gazetelere verilmesi, dalda önemli bir derde yol açıyor. Yalnızca devrin tüketicilerini mutlu eden müsaadesiz paylaşımlar, araba üreticileri ortasında tartışmalara neden oluyor.

“Auto, motor und sport” isimli bir Alman otomotiv gazetesi, Erlkönige isimli köşesinde prototip araçların fotoğraflarını müsaadesiz olarak paylaşıyor. Bu paylaşımlar, rakip şirketlerin birbirlerine ilişkin arabaları görmelerine yol açıyor. Şirketler ortasında tartışmaya yol açan Erlkönige köşesi, kamuflajlı otomobillerin genel isminin “erlkönige” olarak anılmasına yol açıyor. İşte bu olay üzerine araba mühendisleri, birbirinden farklı kamuflaj çalışmaları oluşturup, bunları test edilen otomobillerde kullanıyorlar.

Kamuflaj yalnızca silah ve arabalar için değil. Bunun en net örneğini bu fotoğrafta görüyorsunuz.

Sörfçüler ve dalgıçlar da vakit zaman kamuflaj kullanıyorlar. Bunun nedeni, köpek balıklarının olası taarruzlarından kaçınmak.

İşte birtakım kamuflaj çalışmalarından çeşitli örnekler:

BMW x2

bmw x5

Rolls-Royce

Mercedes-Benz

Volvo XC60
  • Kaynaklar: GomechanicBMW, Skoda
Başa dön tuşu