Yerli Otomobilin Geliştirilme Sürecinde Neler Yaşandı?

Türkiye'nin 2011 yılından beri konuştuğu “yerli otomobil” konusu, bugün nihayet bir sonuca kavuşuyor. Türkiye'nin Arabası Teşebbüsü Kümesi tarafından yapılan yerli araba, önümüzdeki saatlerde tüm Türkiye'ye tanıtılacak. Bizler de böylece, yerli aracın hem hangi teknolojilere sahip olacağını hem dizaynını hem de fiyatını öğrenme imkanı yakalayacağız.

Türkiye'nin birinci yerli arabası, önümüzdeki saatlerde ortaya çıkacak lakin bugünlere kolay gelinmedi. Eğer Türkiye'nin gündemini uzun yıllardır yakından takip eden bir vatandaşsanız, esasen neler yaşandığını az çok biliyorsunuz. Bizler de artık, 2011 yılından bugüne dek yerli araba projesinde neler yaşandığını sizlerle paylaşacağız. Lafı daha fazla uzatmadan, yerli arabanın tarihi süreçte neler yaşadığına yakından bakalım.

20.01.2011 – Başbakan Erdoğan, iş adamlarına sesleniyor

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 41. Genel Kurulu'nda konuşan devrin Başbakan'ı Erdoğan, iş beşerlerine yaptığı seslenişte yerli arabanın üretilmesi gerektiğini söyledi. Araba bölümünün kıymetli isimlerinin genel heyette olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu işi halledin.” dedi. Başbakan konuşmada, yerli arabanın ferdî olarak yapılabileceği üzere güçleri birleştirerek yapılabileceğini de söz etti.

26.09.2011 – Başbakan Erdoğan, Türk Traktör'ün 600 bininci üretiminde yerli arabası yine gündeme taşıdı

Türk Traktör tarafından üretilen 600 bininci traktör banttan inerken konuşan Erdoğan, yerli araba ile ilgili açıklamalarını yineledi. Türkiye'nin yıllardır araba kesiminin içinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, artık Türkiye'ye ilişkin bir modelin geliştirilmesinin vaktinin geldiğini söyledi. Erdoğan, bu işi yapacak bir babayiğit aradığını da açıkça belirtti.

22.05.2014 – Başbakan Erdoğan, Ford fabrikasının açılışında konuştu

2011 yılından sonra yerli araba projesi, bir mühlet hiç konuşulmadı. 2014 yılına geldiğimizdeyse Ford, Yeniköy'de bir fabrika açılışı yaptı. Bu fabrikanın açılışında konuşan Erdoğan, Türkiye'nin artık yerli araba üretecek pozisyona geldiğini söyledi ve bu mevzuda ısrarcı olduğunu tabir etti. Lakin bu açıklamalar da ne yazık ki somut bir adımın atılmasını sağlamadı.

20.10.2015 – Kamufle edilmiş bir araç, yerli araba diye gösterildi

Dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, araba bölümünün değerli isimlerinden olan Saab ile iş birliğine gidildiğini duyurdu. Hatta bu bağlamda Saab 9-3 modelleri için şirkete, 40 milyon euro ödeme yapıldığı açıklandı. Fikri Işık tarafından o devir yapılan açıklamalar, Saab'ın TÜBİTAK'a araba üretimi konusunda yardımcı olacağını açıkladı. Lakin bu açıklamalar sonradan, rastgele bir gelişmeye neden olmadı.

18.05.2017 – Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan “dükkanı kapatıp gidelim” çıkışı

2016 yılında yaşanan darbe teşebbüsü, yerli arabayla ilgili planlarının tamamını art plana attı ve neredeyse iki yıl boyunca, yerli arabadan hiç bahsedilmedi. TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda konuşan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yerli araba konusunda istenilen noktaya gelemediğini söyledi. Ses tonunu yükselten Erdoğan, “Eğer şu salondan bir babayiğit çıkaramıyorsak dükkanı kapatıp gitmemiz lazım.” dedi.

24.05.2017 – Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Made in Turkey' imzalı yerli araba açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu'na katılan Erdoğan, montajcılığın Türkiye üzere bir ülkeye yakışmadığını söyledi. Türkiye'nin arabasının yüzde yüz yerli olması gerektiğini söyleyen Erdoğan, aracın “Made in Turkey” imzalı olması gerektiğini söyledi. Erdoğan, açıklamalarında açıkça amaç göstermedi fakat Erdoğan'ın bu açıklamalarının, 2015 yılındaki dizaynla ilgili olduğu düşünüldü.

02.11.2017 – Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir toplantı düzenlendi ve bu toplantıda yerli arabası üretecek “5 babayiğit” açıklandı. BMC, Kök Kümesi, Şiddetli Holding, Turkcell ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından TOGG'un kurulduğu açıklandı. Yapılan açıklamalar, Türkiye'nin hem gündemini oluşturdu hem de vatandaşları heyecanlandırdı.

02.06.2018 – TOGG, kuruluş prosedürlerini tamamladı

Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. resmen kurulmuş oldu. Teşebbüs bünyesinde bulunan 4 özel şirket, TOGG üzerinde yüzde 19'ar hisseye sahip olurken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, yüzde 5 hisse aldı. Ayrıyeten Bosch'un üst seviye yöneticilerinden Gürcan Karakaş, TOGG'un CEO'luk misyonuna getirildi.

05.08.2019 – Yerli arabanın maketi hazırlandı

Türkiye, tarihinin en kıymetli günlerinden bir adedini yaşadı. Yerli arabanın birinci maketi artık hazırdı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri (TOBB) Rifat Hisarcıkoğlu'nun iştirakiyle birinci gösterim, kamuoyuna kapalı bir biçimde yapıldı. Yani Türkiye'nin elinde birinci defa, yerli ve eşsiz bir arabaya ilişkin bir model vardı.

30.09.2019 – TOGG'un merkezi taşındı

Gebze'de bulunan Bilişim Vadisi, tarihin en değerli kuruluşlarından bir adedine daha yer açtı. TOGG merkezi, Bilişim Vadisi'ne taşındı.

20.12.2019 – Bakan Varank'tan yerli arabalı paylaşım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli arabanın başında birinci pozunu verdi. Yüzler gülüyor, geri sayım sürüyordu. 

Geride bıraktığımız birkaç gün – TOGG, Twitter'dan paylaşımlarına başladı

TOGG, Twitter üzerinden yerli arabayla ilgili paylaşımlar yapmaya başladı. Birinci olarak aracın farlarını gördük. Çabucak akabinde da aracın yan aylarına ve ızgaralarına ilişkin ayrıntılar paylaşıldı. Dün prestijiyle da aracın hem elektrik motorlu yapısı hem de iç dizaynından ufak bir paylaşım yapıldı. 

27.12.2019 – Yerli araba, kamuoyu ile paylaşılacak

Tüm Türkiye, an prestijiyle yerli arabaya kilitlenmiş durumda. TOGG, Türkiye'nin birinci yerli arabasını önümüzdeki birkaç saat içerisinde tanıtımını yapacak. Böylece sallantılı bir süreçten geçen yerli araba nihayet, Türkiye ile tanışmış olacak. Aracın tüm özelliklerini öğrenebilmemiz için birazcık daha beklememiz gerekiyor.

Başa dön tuşu