Togg T10X’in İlk Teslimatları Gerçekleşti

Daha öncesinde 16 Nisan’da Togg teslimatlarının yapılacağının söylenmesinin ardından bu tarih 30 Nisan’a çekilmişti. Bugün itibarıyla ilk Togg T10X, vatandaşlara teslim edildi.

Geçtiğimiz haftalarda Togg’un teslimat tarihiyle ilgili çeşitli spekülasyonlar yaşanmıştı. Emre Özpeynirci, 16 Nisan’da gerçekleşeceği söylenen Togg teslimatlarının yapılmadığını ve bu tarihin 24 Nisan’a ertelendiğini ifade etmişti. Son olarak geçtiğimiz hafta konuya açıklık getiren şirket, teslimatların 30 Nisan’da yapılacağını belirtmişti.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan Togg, 30 Nisan Pazar günü vatandaşlara teslim edilmeye başlandı. İlk araç teslimatı Elazığ’a yapılırken; Adana, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nde de teslimatların devam ettiği öğrenildi.

İlk araç Elazığ’a teslim edildi

Togg T10X için çekilişe katılan vatandaşlar arasından kazananlar 29 Mart tarihinde duyurulmuştu. İlk yerli otomobil Togg’a sahip olmak için toplamda 177 bin kişi çekilişe katıldı. Çekilişe katılan 20 bin kişi ön sipariş hakkı kazanırken, bu kişilere araçları ise bugün itibarıyla teslim edilmeye başlandı. 

Kuranın ardından ilk teslimat Elazığ’a yapıldı. Togg’un Kula rengi, 23 LN 023 plakasıyla Turgay Akgün’e teslim edildi. 

Ayrıca çekiliş sonucunda 20 bin kişi asil olarak belirlenirken, 20 bin kişilik de bir yedek liste oluşturuldu. 2023 yılı içerisinde çekilişi kazananlardan herhangi bir iptal gerçekleşmesi durumunda yedek listesinde bulunan vatandaşlara teslimatlar yapılacak. 

Yedek listesinde yer alan kullanıcılar 2023 yılı içerisinde araçlarını teslim alamazlarsa, 2024 yılı ocak ayı itibarıyla belirlenecek yeni paket ve konfigürasyon seçenekleriyle araçlarını sipariş edebilecek. 

Trugo’dan aylık 85 kWs enerji dolum hakkı

Asıl ve yedek listesine girmeye hak kazanan 40 bin kişi ise, akıllı cihazlarını teslim almaya kadar geçen süre boyunca da çeşitli ayrıcalıklardan yararlanabilecek. Vatandaşların hesaplarına, nisan ayından itibaren teslimat gerçekleşene kadar geçen zaman için ilave garanti süresi eklenip Trugo’dan da aylık 85 kWs (WLTP~500 km yol karşılığı) enerji dolum hakkı tanımlanacak.

23 şehirde servis noktaları oluşturuldu

Başa dön tuşu