Togg’un Konsept Cihaz Beyond X’te Neden Tekerlek ve Kapı Yok

Türkiye’nin birinci yerli elektrikli arabasını bu yıl içinde piyasaya sürmeye hazırlanırken, yeni teknolojilerini dünyaya duyurmak için CES sahnesinde uzunluk gösterdi. Togg, dünyanın en büyük teknoloji fuarında göze farklı ve bugüne ilişkin olmayan bir konseptini de gösterdi.

Togg’un yeni konsepti, ‘Beyond X’ ismiyle sahnede yer aldı. Beyond X, ne bir otomobile ne de günümüzde yollarda gördüğümüz rastgele bir araca benzemiyordu. Gerçek şu ki, Beyond X bir ‘otomobil’ yahut ‘araç’ olarak gösterilmedi. Peki, Beyond X tam olarak nedir?

Önce Beyond X’e tekrar bakalım:

Direksiyonu yok, tekerleği yok, yalnızca koltuğu ve ekranı var. Togg, burada ne amaçlıyor?

Togg’un Beyond X ile anlatmak istediklerini anlamak için evvel şirketin maksadını hatırlamakta yarar var. Togg, sırf bir araba üreticisi olmayacak. Şirket, bir teknoloji şirketi olarak hizmet sunacak.

Togg’un bu yıl piyasaya sürülecek C-SUV aracı dahil tüm araçları ve eserleri, birer ‘akıllı cihaz’ olarak hayatımızda yer bulacak. Bu mevzuyu, daha evvel C-SUV’a neden akıllı aygıt dendiğini açıkladığımız içeriğimizde irdelemiştik (Yazımızın sonundaki ilişkiden ulaşabilirsiniz).

Togg’un ‘akıllı cihaz’ takıntısı, özetle geleceğin ekosistemini kurma emelinin bir modülü olacak. Togg, daha evvel paylaştığı vizyonunda akıllı kent ve akıllı sistemlere vurgu yapmış ve bu geleceğe yönelik eserler geliştireceğine işaret etmişti.

Beyond X de aslında Togg vizyonunun somut bir yansıması:

Togg’un Beyond X’i, Togg’un ‘akıllı şehir’ vizyonunun bir modülü olarak gösterildi. Togg da eserini aslında “Bir aygıttan fazlası, geleceğin mobilitesi” olarak tanıttı. Bu eser, kullanıcıya şahsileştirilmiş bir tecrübe alanı sunmayı hedefliyor.

Beyond X, öngörülen dünyada nasıl bir yer edinebilir?

Togg’un bilhassa tecrübeye odaklandığı bu aygıtının nasıl bir emelle kullanılacağını şu anda yalnızca hayal edebiliyoruz. Bizim hayalimiz ise bu aygıtın insanların tamamen otonom cihazlarla A noktasından B noktasına gittikleri bir gerçeklikte yer alacağı istikametinde.

Tabii bu aygıtta rastgele bir tekerlek ya da kapı bulunmaması, aracın kendisi için oluşturulan özel yollarda ve rotalarda kendi platformu üzerinde kullanılacağının işaretçisi olabilir. Araç, bu platform üzerinde A noktasından B noktasına kısa müddette, çevreci ve süratli bir formda varabilir.

Peki Beyond X’i gerçek hayatta görecek miyiz?

Beyond X’i muhakkak hayatımıza girecek bir konsept olarak yorumlamamalıyız. Konsept olarak üretilen her eser, şirketlerin ve markaların vizyonunun bir yansıması olarak halka gösteriliyor.

Şirketlerin paylaştıkları vizyon, tıpkı bu içeriğimizde yaptığımız üzere dünya çapındaki herkes tarafından yorumlanıyor.

Konsept eserler, şirketin kelam konusu eserin bulunabileceği; dünyanın makul bir doğrultuda geliştiği bir gerçeklikte nasıl bir hayat göreceğimizi söz ediyor. Bu nedenle de sadece Togg değil, dünya devi araba şirketleri de günümüzden uzak, gelecekten fırlamış üzere duran konseptler geliştirmeye devam ediyor.

Başa dön tuşu