Toyota LQ, Sürücüyle Duygusal Bir Bağ Oluşturacak

Toyota, bu haftanın başlarında yeni “LQ” konsept arabasını açıklamıştı. Şimdiyse şirket, tanıtılan bu konsept arabasının şoförle “duygusal bir bağ” kurmasını hedefliyor. Bunu başarmak için araç, şirketin sürüş tecrübesini kişiselleştirdiğini sav ettiği “Yui” isminde yapay zekâ gücüyle çalışan bir asistanla birlikte geliyor.

Araçta bulunan yapay zekâ dayanaklı asistanı tanıtan LQ geliştirme takımının önderlerinden Daisuke Ido, ileri teknoloji kullanan LQ ile şahsî bir tecrübe sunabilecek, her şoförün eşsiz mobilite gereksinimlerini karşılayacak ve otomobil ile şoför ortasında daha da güçlü bir bağ oluşturabilecek bir araç önermekten gurur duyduklarını söyledi.

Yui, şoförün güç düzeyini algılayabilecek:

Açıklamalara nazaran Yui yapay zekâ asistanı, şoförün duygusal durumuna bağlı olarak birçok vazifesi gerçekleştirebilecek. Bir örnek olarak Yui, şoförün sürüş ortamına nazaran müzik çalma yeteneğine sahip olacak. LQ'nun başka özellikleri ortasından en dikkat çekenleri ise akıllı koltuk uyanıklığı ve rahatlama fonksiyonu.

Araçta bulunan koltuk sistemi, şoförün güç düzeylerine bağlı olarak daralan yahut genişleyen koltuğa gömülü şişirilebilir hava keseleri ile birlikte geliyor. Bu noktada otomobil, şoförün yorgun olduğunu tespit ederse, uyanık kalmasına yardımcı olmak için havalandırma sisteminden soğuk hava çıkacak. Öte yandan şayet Yui şoförün rahatlayabileceği bir ortam tespit ederse, hava keseleri daralarak şoförlerin daha rahat bir duruş almalarını sağlayacak.

Araçta bulunan bir öbür hayat kurtarıcı özellik ise otomatik sürüş. Otomatik sürüş fonksiyonuyla birlikte gelen araç, park etme fonksiyonunu de otomatik olarak gerçekleştirebiliyor, bu sayede şoförlerin park yeri aramasına gerek kalmıyor.

Toyota, insanların LQ'yu denemelerine ve deneyimlemelerine imkan veren “Toyota Yui Project Tours 2020” isimli bir deneme sürüşü aktifliği başlatacak. Bununla birlikte Japon araba üreticisi, test sürüşü programını Haziran – Eylül 2020 tarihleri ortasında başlatacak. Son olarak araç, Future Expo – 2019 Tokyo Motor Show'da 24 Ekim – 4 Kasım tarihleri ortasında sergilenecek.

Başa dön tuşu