Toyota’dan Hava Taksisi Girişimi Joby Aviation’a Yatırım

Joby Aviation, pilotların denetim ettiği ve beş kişilik kapasitesi bulunan elektrikli taksiler üretmeyi amaçlayan bir teşebbüstür. Japon devi Toyota firmaya 349 milyon dolarlık yatırım yaptı ve iki şirketin bir arada çalışacağı açıklandı. 

Joby, dikey iniş kalkış yapabilen büsbütün elektrikli araç teknolojisini Toyota ile paylaşırken Toyota da kalite, maliyet denetimi, üretim geliştirme ve üretim bilgisini Joby ile paylaşacak. Böylelikle Jody’nin gelecekteki araçlarında Toyota imzası da bulunacak. 

Toyota: Gözümüzü gökyüzüne çeviriyoruz

Toyota CEO’su Akio Toyoda, yaptığı açıklamada “Hava nakliyatı Toyota’nın uzun vadeli gayelerinden biri olmuştur ve araba kesimindeki çalışmalarımız devam ederken, bu muahede ile gözümüzü gökyüzüne çeviriyoruz.” dedi. Mutabakatın bir modülü olarak Toyota Uygulayıcı Lider Yardımcısı Shigeki Tomoyama Joby’nin idare heyetine katılacak. 

Toyota’nın son yatırımı, Joby’nin C serisi finansman teşebbüsünde gerçekleştirildi. Toplamda 590 milyon dolar fon bulmayı başaran firmanın daha evvelki yatırımcıları ortasında Intel Capital, JetBlue Teknoloji Teşebbüsleri ve Toyota AI Teşebbüsleri yer alıyor. 

Toyota, gökyüzüne odaklanan birinci araba üreticisi değil

Toyota, gözünü gökyüzüne çeviren birinci üretici değil, Hyundai’nin UBER ile iş birliği yaptığı biliniyor. Hatta iki firma, uçan araba işi için NASA mühendislerini de bünyesine kattı. Çin’in yerli araba üreticisi Geely ve Daimler de Volocopter için yatırım yapmıştı. Rolls Royce ise direkt kendi elektrikli uçan arabası üzerinde çalışıyor. 

Joby’nin aracı otonom olmayacak, bir pilot tarafından denetim edilecek. Aracın 5 koltuğu olacak, azamî suratı ise saatte 330 kilometreyi bulacak. Aracın tek şarjda 240 kilometre ara kat edebileceği belirtiliyor. Ayrıyeten iniş-kalkış ve uçuşlarda olağan hava araçlarından 100 kat daha sessiz olacak. Joby ve Toyota gelecekte araç hakkında daha fazla bilgi açıklayacak.

Başa dön tuşu