İlk Elektrikli Volvo, Nasıl Görünecek?

Volvo, elektrikli araçların üzerinde yıllar süren çalışmanın akabinde birinci elektrikli aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Volvo’nun birinci elektrikli aracının başka bir gövde tasarımı olmayacak. Elektrikli araç için Volvo XC40’ı temel olarak alınacak. Volvo, önümüzdeki aylarda piyasaya süreceği elektrikli araçla ilgili bilgiler yayınladı. 

Volvo için mevcut bir tasarım üzerinde çalışma yürütmenin kimi avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Volvo XC40, kendi kategorisindeki en güvenli araçlardan biri. Volvo XC40’ın içten yanmalı motoru aracın ön kısmına monte edilmiş durumda. İçten yanmalı motor bu halde önden çarpmalarda enerjiyi emerek, çarpmanın tesirini azaltıyor. Elektrikle çalışacak yeni XC40’ların ön kısmında güvenliği sağlayacak bu kadar büyük bir motor olmayacağı için, elektrikli aracın ön kısmının yine tasarlanması gerek.

Elektrikli XC40’ların lityum iyon bataryaları, aracın yolcu bölmesinin altında olacak. Bataryanın yolcu bölmesinin altında olması büyük risk barındırıyor. Bataryalar, tıpkı yakıt tankları üzere yanıcı oldukları için darbelerden korunmaları gerekir. Volvo, bu riskten korunmak için aracın bataryasının etrafına bir alüminyum güvenlik kafesi yaptı. Birebir vakitte yolcu kısmının altına yerleştirilmiş olan batarya, aracın yük merkezini dengeleyerek aracın devrilmesini engelliyor. 

Araçların bileşenlerinin etrafında daha fazla metal kullanmak tek başına araçları daha inançlı hale getirmiyor. Yolcuları korumak için çok daha farklı donanım ve yazılım gerekiyor. Bu nedenle Volvo, Zenuity ile birlikte çalışarak ortak bir gelişmiş şoför dayanak sistemi geliştirdi. 

Volvo’nun geliştirdiği şoför takviyesi, aracın önündeki yolu göstermek, tehlikeli bir durum tespit ettiğinde sürücüyü uyarmak ve mümkünse kazayı engellemek için radar, kamera ve ultrasonik sensörlere sahip durumda. Volvo, önümüzdeki süreçte bu sistemin geliştirilmesi üzerinde bilhassa çalışacağını duyurdu. 

Volvo’nun elektrikli XC40 modelini, 16 Ekim tarihinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Şirket, önümüzdeki haftalarda araçla ilgili daha fazla bilgi paylaşacağının kelamını verdi. Şirketin, güçlü bir robot olarak tanımladığı XC40’ın elektrikli kardeşinin nasıl görüneceği ve ne çeşit bir teknolojiyle geleceğini önümüzdeki haftalarda öğreneceğiz.

Başa dön tuşu