Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Lisansı Sayısı: 124

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonu lisans sayısının büyük bir artış göstererek 124 olduğunu söyledi.

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonlarına yatırımcıların ilgisi giderek artıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye genelinde şarj istasyonu kurmak için 124 şirketin lisans aldığını açıkladı.

Elektrikli araç piyasasının gelişimi için son bir yılda yapılan düzenlemelerle dünyada ilk kez “şarj ağı işletmeci” tanımının mevzuat kapsamına alındığını belirten Yılmaz, bu sayede elektrikli araç sahiplerinin otoparklar, AVM’ler, benzin istasyonları gibi birçok noktada kurulacak şarj ağlarından hizmet alma imkanına kavuştuğunu söyledi.

Şarj noktası sayısı 4 bini aştı

Yılmaz, Türkiye’de ticari olarak hizmet veren 4 bin 498 elektrikli araç şarj noktası bulunduğunu ifade etti. Bu noktaların 898’inin hızlı şarj, 3 bin 600’ünün ise yavaş şarj noktalarından oluştuğunu kaydeden Yılmaz, “Altyapımız tamam. Elektrikli araç piyasamız Türkiye yüzyılına hazır.” dedi.

Bu noktada şarj noktasıyla şarj istasyonunun farklı şeyler olduğunu da belirtelim. Şarj istasyonu, birden fazla şarj noktasını içinde bulundurur.

Otomotiv devleri de piyasada yer alacak

Yılmaz, yerli otomobil TOGG ve diğer bütün elektrikli araç kullanıcılarının en kaliteli hizmeti alması için gerekli adımları attıklarını vurguladı. Dünya otomotiv devlerinin de Türkiye’deki elektrikli araç piyasasına ilgi gösterdiğini belirten Yılmaz, Tesla’nın kendi adıyla şarj ağı kurmak için lisansını aldığını, pek çok büyük otomotiv markasının da ortaklıklar kurarak veya distribütörler üzerinden piyasada var olacağını söyledi.

Tesla, ABD’den Sonra Avrupa Fiyatlarına İndirim Yaptı: Türkiye Fiyatlarına da İndirim Gelir mi?

Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla hem çevre hem de ekonomi açısından önemli kazanımlar elde edileceğini ifade eden Yılmaz, “Elektrikli araçlar hem enerji verimliliği hem de yerli kaynak kullanımını artırarak ülkemizin enerji dış ticaret açığını azaltacak” diye konuştu.

Kaynak :
https://www.bloomberght.com/elektrikli-arac-sarj-lisans-sayisi-124-e-ulasti-2330208

Başa dön tuşu