Türkiye Ticaret Bakanlığı’ndan Volkswagen Hakkında Açıklama

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Handelsblatt gazetesi, bir Volkswagen yöneticisine dayandırdığı haberinde, Alman otomotiv devinin, Suriye'de başlatılan Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Türkiye'ye yapmayı planladığı fabrika yatırımını ertelediğini tez etmişti.

Bu ayın başlarında Volkswagen, Manisa’da Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. isminde bir şirket kurmuş ve toplam yatırım pahasının 1,3 milyar euroyu bulacağını açıklamıştı. Alman markanın kurmayı planladığı fabrikada, Volkswagen’in yanı sıra şirket bünyesindeki Skoda ve Seat marka araçların üretimleri de gerçekleştirilecek. 5 bin şahsa istihdam sağlayacağı söylenen fabrikanın, yılda toplam 300 bin adet araba üretmesi bekleniyor.

Tabii ki tüm bunlar, Volkswagen’in Türkiye ile devam edip etmemesine bağlı. Marka tarafından kelam konusu argümanlara ait şimdi resmi bir açıklama gelmedi; lakin Ticaret Bakanı Yardımcısı İstek Tuna Turagay’a nazaran Alman şirket, Manisa’ya yapacağı dev yatırımını durdurmuş değil. 

DEİK'in düzenlediği 'Türkiye'nin Nesil ve Yol Teşebbüsünde Konumlandırılması' bilgilendirme toplantısında konuşan Turagay, “Volkswagen şu anda yatırımını durdurmuş durumda değil. Volkswagen yatırımı devam edecek” tabirlerini kullandı.

Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı yatırım çerçevesinde Manisa merkezli bir şirket kurduğunu söyleyen Turagay, bununla ilgili daima spekülasyon çıkarılmasının hakikat olmadığını belirtti. “Şu an için rastgele bir olumsuzluk görmüyorum” diyen Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, Volkswagen’in ülkemize yönelik yatırımına devam edeceğini aktardı.

Başa dön tuşu