Türkiye’de Otomobil Üretim ve İhracat Sayısı [Güncel]

Şubat ayında Türkiye’de kaç adet otomobil üretildiği ve bunların ne kadarının ihraç edildiği belli oldu. Paylaşılan rakamlar, Türkiye’de otomobile ulaşımın geçtiğimiz yıla göre kolaylaştığını gözler önüne seriyor.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), şubat ayına ilişkin üretim ve ihracat rakamlarını paylaştı. Paylaşılan veriler, Türkiye’de otomobil üretiminin de ihracatının da artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu durum vatandaşın işine ufak da olsa yarayacak.

OSD’nin açıkladığı verilere göre 2023 yılında Türkiye’de 134 bin 474 adet otomobil üretimi gerçekleşti. Buna traktörler de eklendiğinde, 233 bin 731 adet üretim yapılmış oldu. Bu verilerle Türkiye’deki otomobil üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 artmış oldu. Ticari araç üretimleri ise önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 artış gösterdi. Ağır ticari araç üretimi artarken, hafif ticari araç üretimlerinde ise yüzde 1 düşüş yaşandı.

158 bin 145 adet otomobil ihraç edildi

Otomobil ihracatı Ocak 2023

Üretimin artması, ihracat rakamlarına da olumlu yansıdı. Bu bağlamda; Ocak-Şubat 2023’te 158 bin 145 adet ihracat gerçekleştirildi. Bu rakam geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 8 artış olduğunu gözler önüne serdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi, bu verilere göre 2023’te en çok ihracat yapan sektörün otomotiv olduğunu duyurdu. Sektördeki ihracat oranı, toplam pazarın yüzde 12,2’sini oluşturdu. Uludağ İhracatçı Birlikleri ise 2023’te yapılan ihracatın Türkiye’ye 5,5 milyar dolar kazandırdığını belirtti.

Leapmotor T03 “Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobil” Olarak Satışa Sunuldu

Peki bu yıl otomobil bulmak kolaylaşır mı?

Bugün Türkiye’de bir otomobil sahibi olmak, birkaç nedenden dolayı pek de kolay değil. COVID-19 öyle sorunlara yol açtı ki sıfır arabanın parasını bulsanız bile stok sorunları ile karşılaşıyor, aylarca beklemek veya sıfır araba almaktan vazgeçmeniz gerekiyor. Peki mevcut rakamlara baktığımızda Türkiye’de sıfır otomobil bulmak kolaylaştı mı kolaylaşmadı mı?

Sıfır araba satın almak

OSD’nin geçmiş yıllara ait verileriyle son verileri kıyasladığımızda şöyle bir sonuca ulaşıyoruz: Geçtiğimiz yılın ocak ve şubat aylarında 109 bin 322 adet otomobil üretimi yapılmış, bunun yüzde 78,37’si yani 85 bin 682 tanesi ihraç edilmişti. Bu yıl üretilen 134 bin 474 adet otomobilin ise yüzde 72,57’si yani 97 bin 596 tanesi ihraç edildi. İhraç edilen otomobilleri çıkardığımızda, Türkiye’de otomobil üreten markaların Türkiye’de satmaya çalıştıkları otomobil sayısı 23 bin 640’tan 36 bin 878’e yükselmiş oldu. İstatistiksel olarak, Türkiye’de sıfır otomobile ulaşmak kolaylaşmış oldu.

Türkiye’de Otomobil Satışları Uçuşa Geçti: En Çok Satılan Modeller Belli Oldu

Sıfır arabaya ulaşmak kolaylaştıkça, ikinci el sakinleşebilir!

Türkiye’de sıfır araç sayısının artması, sektördeki fiyat artışını az da olsa sakinleştirecektir. Bu durum, paralel olarak ikinci el otomobil piyasasını da etkileyecek. Sıfır araçların sayısı arttıkça ikinci el otomobil fiyatları düşecektir.

Kaynak :
https://www.osd.org.tr/saved-files/PDF/2023/03/13/02-2023-OSD_Aylik_Degerlendirme_Raporu.pdf

Başa dön tuşu