Elektrikli araçlar çare mi? Yeni bir sorun mu?

Küresel Isınma’nın tesirlerini giderek artan doğal felaketlerle deneyimlemeye başladık. Devletler ve devlet üstü kurumlar Global Isınma’nın temel sebebi olan karbon emisyonunu azaltmak ve en son olarak sıfıra indirgemek için gayeler ortaya koydu. Son olarak Avrupa Birliği’nin duyurduğu 2050 ‘sıfır emisyon’ gayesi, ulaşımda dizel ve akaryakıt yakıtlarının kullanılamayacağını öngörüyor. Pekala içten yanmalı motorların geleceği ne olacak? Elektrikli araçlar lanse edildiği üzere tek deva mi? Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri devi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, elektrikli araçların sorunlarını ve onlara alternatif olabilecek seçenekleri sıraladı.

Yaz ayını yaşadığımız Kuzey Yarımküre’de yaşanan sel felaketleri, mevsim olağanların çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle yaşanan kuraklık ve orman yangınları Global Isınma’nın tetiklediği etraf felaketleri olarak görülüyor.

Küresel Isınma’yı tetikleyen karbon salımı bedellerini düşürmek için adımlar atan devletler ve devlet üstü kurumlar ulaşımdan güç üretimine birçok alanda emisyon pahalarını düşürmek için yeni kısıtlamalar devreye sokuyor. Güç üretiminde büyük ölçüde yenilebilir kaynaklara geçiş mümkünken, ulaşımda emisyon bedellerini düşürmek için ortaya konulan alternatifler yetersiz kalıyor. Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, içten yanmalı motor teknolojilerinin geleceğini ve elektrikli araçlara alternatif olabilecek seçenekleri sıraladı.

‘ULAŞIMDA ŞİMDİ KESİN TAHLİL ORTAYA KONULMADI’

Karbon salımı kıymetlerinin ivedilikle düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Kadir Örücü, “Günümüzde yaşadığımız doğal felaketlerin kaynağı Global Isınma. Global Isınma’nın belli ölçüde durdurulmasının tek tahlili de karbon salımı bedellerinin azaltılmasından geçiyor. Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya’nın öncülük ettiği yeni karbon emisyon amaçları, karbon salımının düşürülmesi ve Global Isınma’nın geriletilmesi için kıymetli adımlar. Lakin bunun nasıl yapılacağı kıymetli bir tartışma konusu. İngiltere’nin ortaya attığı ‘Yeşil Plan’ güç üretiminde akılcı tahliller ortaya koysa da ulaşımda hangi tahlillerin ortaya konulacağı, içten yanmalı motor teknolojilerinin nasıl bir anda terk edileceği üzere sıkıntılar hala geçerliliğini koruyor” diye konuştu.

“ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN LİTYUM BATARYALARI ZEHİR SAÇIYOR”

Elektrikli araçların batarya teknolojilerini sorgulayan BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Cep telefonlarımızda, dizüstü bilgisayarlarımızda kullandığımız lityum bataryalar, elektrikli araçlarda da kullanılıyor. Başka batarya teknolojilerinde geri dönüşüm mümkünken, lityum-ion bataryalarda geri dönüşüm yüzde 5 civarında gerçekleşiyor. Birmingham Üniversitesi’nde elektrikli araçlar için batarya teknolojileri üzerinde çalışan grubun önderi Paul Anderson yakın tarihte İngiliz basın kuruluşu BBC’ye verdiği demeçte lityum bataryaların epeyce zehirli olduğu bu nedenle geri dönüşümünün büyük maliyetlerle gerçekleştiğini belirtmişti. Elektronik aygıtlarımızın görece daha küçük ve geri dönüşüm maliyeti çok yüksek olan kullanılmış lityum bataryaları çöp olarak Afrika ülkelerine gönderiliyor. Elektrikli araçların kullandığı lityum bataryalar çok daha ağır. Ortalama bir elektrikli aracın 70 kilo lityum barındırdığını ve bu bataryaların 2-3 yıl ömrünün olduğunu düşünürseniz, elektrikli araçların tabiat için barındırdığı tehlikenin farkına varabilirsiniz” tabirlerini kullandı.

“OTOMOTİV ÜRETİCİLERİ AR-GE ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI”

Dünya çapında otomotiv üreticilerinin batarya teknolojileri ve lityum bataryaların geri dönüşümü için önemli ölçüde yatırımı Ar-Ge çalışmalarına harcadığını söyleyen Örücü, “Nissan’ın lityum bataryaların dönüşümü istikametinde önemli araştırmaları bulunuyor. Renault ve Volkswagen üzere Avrupalı üreticiler ise lityum bataryaların yerini alabilecek yeni batarya teknolojilerinin üzerinde duruyor. Süratli şarj olabilecek, daha hafif ve daha uzun menzili karşılayabilecek bataryalar için büyük bir yarış var. Lakin şimdi sonuç görünmüyor” dedi.

“ALTYAPI EN BÜYÜK SIKINTILAR ORTASINDA YER ALIYOR”

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin elektrikli araçlar için altyapı çalışmalarına başladığını, AB’nin bu mevzuda teşvik dağıttığını belirten Kadir Örücü, “Avrupa Birliği ülkelerinde elektrikli araçların şarj olabilmesi için altyapı çalışmaları başladı. Fakat dünyanın geri kalanında bu kadar masraflı ve ülke çapında gerçekleşecek, karmaşık bir altyapıyı kuracak ülke sayısı ne yazık ki çok az. Teknolojiyi geriden takip eden gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde elektrikli araçların nasıl yaygınlaşacağı kuşkusunu koruyor. Günümüzdeki eğilimlere bakarak, otomotiv üreticilerinin gelişmiş ülkeler için başka, öteki ülkeler için farklı araçlar üreteceğini öngörüyoruz. Bu durum sadece gelişmiş olan ülkelerdeki karbon salımı düzeylerini düşürecek, dünya nüfusunun çoğunluğunun barındığı ülkelerde kirletici yakıtlar kullanılmaya devam edecektir” biçiminde konuştu.

“ATIK HUSUSLARDAN, UCUZA ÜRETİLİYOR: BioLPG”

Biyolojik yakıtların giderek geliştiğini, atıklardan uzun yıllardır metan gazı elde edildiğini hatırlatan Kadir Örücü, “Biodizel yakıtına misal bir süreçle elde edilen BioLPG, geleceğin yakıtı olabilir. Üretiminde atık palm yağı, mısır yağı, soya yağı üzere bitkisel temelli yağlar kullanılabilirken ayrıyeten biyolojik atık olarak görülen, atık balık ve hayvan yağları, besin üretiminde atık haline dönüşen yan eserlerden de faydalanılan BioLPG hali hazırda İngiltere, Hollanda, Polonya, İspanya ve ABD’de üretilip kullanıma sunuluyor. Hem atıklardan üretilmesi hem de üretim maliyetlerinin düşük olması BioLPG’yi manalı kılıyor” dedi.

“LPG ÖNEMLİ BİR ALTERNATİF”

Elektrikli araçlar için batarya teknolojisinin beklendiğini ve içten yanmalı motorların bir anda terk edilemeyeceğinin altını çizen Kadir Örücü, “Elektrikli araçlar için daha uzun aralıkları kat etmelerini sağlayacak daha çevreci batarya teknolojilerinin bulunması, yaygınlaşmaları için büyük değer arz ediyor. Öte yandan içten yanmalı motorlara bir anda ‘elveda’ dememiz mümkün değil. Gelişmekte olan ülkelerdeki altyapı zayıflığı, elektrikli araçların ucuz bir teknoloji geliştirilene kadar kıymetli olması da denkleme kattığımızda, LPG en akılcı seçenek olacaktır. Global Isınma’nın tesirlerini durdurmak için tedbirler aldığımız süreçte LPG içten yanmalı motora sahip araçlar ortadan kalkıncaya dek varlığını sürdürecektir” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu