Türkiye’deki En Pahalı Araba: Mercedes-AMG GT Black Series

Türkiye’de araba sahibi olmak için pek çoğumuz için oldukça zor. Bugün ortalama özelliklere sahip bir ikinci el bir araba için bile yüz binlerce TL’yi gözden çıkartmamız gerekiyor. Fakat bu durum hepimiz için geçerli değil elbette…

Deneyimli otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci’nin özel haberine göre Türkiye’deki en ‘lüks’ araba, 2 milyon euro fiyat etiketi bulunan Mercedes-AMG GT Black Series oldu. Aracın yalnızca ÖTV’si için 24 milyon TL ödendiğini tabir eden Özpeynirci, Mercedes-AMG GT Black Series’te 730 beygir gücünde bir motor bulunduğunu ve bu motorun “gelmiş geçmiş en güçlü seri üretim V8” olduğunu tabir ediyor. Gelin şu otomobilin özelliklerine daima birlikte bakalım.

Karşınızda Mercedes-AMG GT Black Series!

Mercedes-AMG GT Black Series, dizaynıyla da teknik özellikleriyle de kendine hayran bırakan bir araba. Oldukça büyük ızgarası ve oval sınırlara sahip far tasarımı ile etkileyici tasarıma sahip olan Mercedes-AMG GT Black Series, kaputundaki özel havalandırma bölmeleri ve özel spoyler dizaynıyla da dikkat çekiyor.

Mercedes-AMG GT Black Series’in her ayrıntısı özel olarak düşünülmüş. Bu bağlamda; art kısma baktığımızda dörtlü egzoz çıkışını görüyoruz ki epeyce şık bir yapıya sahip. Ayrıyeten aracın gerisinde AMG logosunu, yan kısımlarda ise V8 ibaresini görüyoruz. 

Dışı kadar içi de özel!

Mercedes-Benz’in spor arabası, iç dizaynıyla da mest ediyor. Büsbütün dijital bir gösterge ekranına sahip olan Mercedes-AMG GT Black Series, bu ekranda araçla ilgili teknik ayrıntıları ve kısmi olarak navigasyonu da gösteriyor. Özel kumaş kaplama ise lüks hissiyatını tavan yaptıran tipten.

Kaput altında ise gerçek bir canavar bulunuyor!

Mercedes-AMG GT Black Series’te, Emre Özpeynirci’nin de belirttiği üzere 730 beygir gücünde 4.0 litrelik V8 motor bulunuyor. Buna ek olarak 800 Nm de tork pahasına sahip olan araba, yüksek performans için özel olarak optimize edilmiş durumda. Çift sargılı turbolara sahip olan araba, sahip olduğu ara soğutucu sistem ile performansı maksimize ediyor.

Mercedes’in spor arabasındaki motor, 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile eşleştirildi. Yapılan açıklamalara nazaran motor-şanzıman kombinasyonu, Mercedes-AMG GT Black Series’in 3,2 saniyede 0-100 km/sa hızlanmasını tamamlıyor. 0-200 km/sa hızlanma mühleti 9 saniyenin altında olan arabanın azamî suratı ise 325 km/sa olarak sonlandırıldı.

Mercedes-AMG GT Black Series yalnızca motoruyla değil, aerodinamik yapısı ile de dikkat alımlı bir araba. Mercedes mühendisleri, aracın ön tamponundan tutun da gerideki spoylere kadar her modülde aerodinamik hesapları yaptılar. Pek çok noktada karbon fiber malzemenin tercih edildiği araba, üzerinde hiçbir oynama yapılmadan yarış pistine indirilebilecek bir yapıya sahip.

Türkiye’deki Mercedes-AMG GT Black Series ise şöyle görünüyor:

Döndük Türkiye’deki en değerli arabaya. Emre Özpeynirci, bu aracın bir iş insanı tarafından alındığını tabir ediyor. Siyah renk arabaya çok ufak dokunuşlar yapıldığını görüyoruz. Aracın sahibine güzel olsun dileklerimizi iletelim. Kazasız belasız, bol keyifli sürüşler…

Mercedes-AMG GT Black Series, Türkiye’nin en kıymetli arabası olsa da ilan sitelerine baktığımızda daha yüksek fiyat etiketlerine sahip araçlar görebiliyoruz. İşte ‘verilen ilanlara göre’ Türkiye’deki en kıymetli otomobiller

Başa dön tuşu