Volkswagen, Almanya’da Bir Kez Daha Mahkemeye Çıkıyor

Gün geçmiyor ki Volkswagen, emisyon skandalı ile kontaklı olarak bir diğer davaya husus olmasın. Dev şirket, bu skandala mevzu olan araçlarında egzoz emisyon pahalarını yanılgılı biçimde yansıtarak resmi kurumları kandırmış ve genel olarak hem etrafa hem de insan sıhhatine büyük tehdit oluşturmakla suçlanmıştı. 

Alman araba üreticisi, artık de Almanya’da 470 bin şahsa karşı mahkemeye çıkmaya hazırlanıyor. Bu davada, şirketin emisyon skandalına araçlarının karıştığını öğrenen araba sahipleri tazminat istiyor. 

Tazminatlar, her müşteri için farklı hesaplanacak:

Mahkemenin Volkswagen’i hatalı bulması durumunda ödenecek olan tazminat bedeli sabit değil. Bedel, her davacı için farklı ayrı belirlenecek. Davanın olumlu sonuçlanması hâlinde araç sahipleri Volkswagen’e direkt talepte bulunacak. 1 Kasım 2008 sonrası üretilen Volkswagen, Audi, Seat ve Skoda sahipleri davanın tarafı olacak.

Volkswagen, emisyon skandalı nedeniyle şu ana kadar yaklaşık 30 milyar dolar tazminat ve ceza ödemek zorunda kaldı. Bu sayı, daha da artabilecek üzere gözüküyor. Bu dava, yakın vakitte firmanın yöneticileri VW CEO’su Herbert Diess ve VW Lideri Hans Dieter Poetsch'in ABD’deki yatırımcılara emisyon skandalı ile ilgili geç bilgi vermek ve borsalarda manipülasyon yapmakla suçlanmasından sonra açılmış oldu. İkilinin bu türlü bir hareket yapmasının sebebi olarak ise koltuklarını korumak istemeleri gösteriliyor. 

Başa dön tuşu