Eximus IV, Dünyanın Enerji Verimliliği En Yüksek Aracı Oldu

Gelecek elektrikli araçlarda, bu mevzuda hiç kimsenin kuşkusu yok. Elektrikli arabaların nitekim işe yaramaları için güç tüketimi konusunda verimli olmaları gerekiyor. İsveç’te düzenlenen Delsbo Elektrik isimli yarışın maksadı da en verimli elektrikli aracı üretebilmek.

Dalarna Üniversitesi ve Chalmers Teknik Üniversitesi işbirliği ile kurulan Team Eximus, yarışa birinci katıldığı 2016 yılından bu yana adeta efsane haline geldi. Ekip, her yıl kendi rekorunu kırıyor.

Tekerlek yüzeyindeki sürtünmeden yaşanacak olan güç kaybını en aza indirme gayesiyle raylarda yapılan yarışta, araçların 3,36 kilometre boyunca daima olarak gidebilmesi, yolcu başına ortalama 50 kilogramdan altı yolcu taşıyabilmesi gerekiyor. Böylelikle küçük çocuklar, müsabakanın final cinsinde yolcu olma heyecanı yaşayabiliyorlar.

Eximus IV, inanılmaz hafif ve aeordinamik olarak çok gelişmiş bir model üretti. Çok hafif uçak malzemeleri ve yeni bir motor kullanan takım, yavaş ilerleyen bir yarışa hazırlanmasına karşın rüzgar tünellerinde çalışmalar yaptı. Bu araçlar, ortalamada bisikletten daha süratli değil. Esasen yarışın odak noktası da güç verimliliği. Eximus IV, her kişi için kilometre başına 0.603 wattsaat güç üretecek. Altı kişilik bir araç için verimlilik 687 MPGe oldu.

Yarışmada dikkat çeken bir öteki takım ise Chalmers Üniversitesi’nden Levitas grubu oldu. Maglev ray sistemi kullanan bu grup, raylardan 2 mm yükseklikte havada süzülen, 160 kilogram tartı taşıyabilen bir araç üretti. HHK Cluster Müdürü ve İnovasyon Mükafatı heyeti lideri Paul Bogatir, takımın ürettiği sistemin kesimi epeyce değiştirebileceğini, Chalmers grubunun yaptığı manyetik olarak havada duran trenin ucuz, güzel çalışan ve kusursuz denetime sahip bir araç olduğunu belirtti. Bogatir’e nazaran bu çalışma hayli dikkat çekecek.

Yarışma görüntüsünü aşağıda izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu