Ağustos ayında hem satışa sunulan araç sayısı hem de satılan araç sayısı arttı

sahibinden.com datalarından hazırlanan sahibindex Vasıta raporuna nazaran Ağustos ayının en çok ilan verilen vasıta kategorisi Araba oldu. Arabası; Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Motosiklet ve Ticari Araçlar takip etti. Satışa sunulan araba adedi Temmuz ayına nazaran 17,2 arttı. Satışa sunulan araba sayısı artmasına karşın ilanların yayından kaldırılma mühletleri kısaldığı ve araçlar daha süratli satıldığı için yayından kaldırılan ilan sayısı (satılan araç sayısı) da bir evvelki aya nazaran 8 arttı.

Marka & Model sıralamasında birinci sırada tekrar Renault – Clio yer aldı. Opel – Astra ise ikinciliğe yükselerek Volkswagen Passat ile yer değiştirdi. Sıralama Renault – Megane ve Ford – Focus ile devam etti. Ağustos ayında en çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası değişmedi birinci sırayı yeniden Nissan aldı.

sahibindex Vasıta raporuna nazaran Ağustos ayında en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt tipi dizel olan araba ilanları verildi. En çok 2015 model yılı olan araçların ilanı yayınlandı, 2016 ve 2012 model yılına sahip araçlar da ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında satışa sunulan araçların 34,3’ü 0-100bin km aralığındayken, bu yıl 2 puan düşüş görüldü ve tüm ilanlar ortasında araçların 32,3’ü 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. İlanların 25,4’ü 50.000 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu.

sahibinden.com’da Ağustos ayında ilan bakanların en çok ilgisini çeken Volkswagen marka arabalar oldu. Volkswagen’i Renault, BMW, Ford ve Opel takip ediyor.

Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelendi, ilanlara ortalama bakılma müddeti ise 10 dakika 6 saniye.

sahibinden.com’un Ağustos ayı bilgilerine nazaran satılık araba ilan fiyatları 1,9 arttı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu