Yerli Otomobil Projesine Çok Tecrübeli Bir İsim Dahil Oldu

Türkiye’nin dört bir tarafında heyecan fırtınası yaratan yerli araba projesinde değerli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Projenin üretiminde kelam sahibi olan Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), daha evvel Volkswagen ve GM gibi dev markalarda kıymetli roller üstlenmiş olan Sergio Rocha'yı Operasyonlardan Sorumlu Üst Seviye Yönetici (COO) olarak vazifeye getirdiğini açıkladı.

TOGG'da eser planlama, program idaresi, satın alma, tedarik zinciri, üretim mühendisliği ve üretim operasyonlarına liderlik edecek olan Rocha, sahip olduğu tecrübeleri yerli elektrikli araba projesine aktaracak. 

Bu kıymetli transfere ait açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Rocha'nın dünyanın çeşitli bölgelerinde pek çok projede edindiği tecrübeyi bünyelerine taşımasının çok kıymetli bir gelişme olduğunu söyledi. Rocha’nın TOGG'un belirlediği amaçlara ulaşmasına katkıda bulunacağını tabir eden Karakaş, kelamlarına şöyle devam etti:

“Her geçen gün biraz daha büyüyen grubumuz, tecrübeleri 13-15 yıldan az olmayan, global çalışmalar yürütmüş, çok tecrübeli mühendislerden oluşuyor. Başından beri alanında en yeterli şahsî tecrübeye sahip çalışma arkadaşlarını bünyemize katıyoruz. Zira güçlü bir şirketin lakin güçlü bir grupla mümkün olduğunu biliyoruz”

Kariyerine Alman araba üreticisi Volkswagen’de başlayan Rocha, burada geçirdiği beş yılın akabinde 37 yıl boyunca çalışacağı Amerikan devi General Motors’a geçti. GM'in Güney Kore operasyonunu tek başına yöneten başarılı isim, son olarak 2018 ve 2019'da Hindistan merkezli bir elektrikli araç teşebbüsünde COO olarak vazife yapıyordu.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Bosch Türk Forumu'nda konuşan TOGG CEO’su Karakaş, yerli elektrikli arabaya dair ön gösterimin aralık ayında yapılacağını açıklamıştı. Karakaş ayrıyeten 2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara gireceklerini, 2-3 yıl sonra ise Avrupa Birliği merkezli ihracat pazarlarına yönlenmeyi hedeflediklerini söylemişti.

Başa dön tuşu