Volkswagen, Elektrikli Araç Platformunu Ford ile Paylaşacak

Reuters'ın bu sabah yaptığı haberde Ford ile Volkswagen ortasındaki işbirliğinin daha da derinleşeceği bildirildi. Bilindiği üzere Ocak ayında iki araba üreticisi; minibüs ve kamyonet üzere yeni ticari araçlardan başlayarak teknolojilerini ve platformları paylaşma kararı almıştı.

Ford, hibrit araç teknolojisinde uzunca bir müddettir başkan olmasına rağmen son yıllarda elektrikli araç kelam konusu olduğunda öbür büyük araba üreticilerinin, bilhassa de Volkswagen’in gerisinde kalıyor. Birinci iştirak ilan edildiğinde Volkswagen’in Ford’a yeni modüler araç mimarisi olan MEB platformunu açıp açmayacağı ise tam net değildi.

Ocak ayında, VW CEO’su Herbert Diess, gazetecilere verdiği demeçte “Ford’un teknolojiden yararlanması için yapan ve açık bir diyalog yürütüyoruz. Muhtemelen dünya çapında değil ancak Avrupa ve Çin için bu teknolojiyi kullanmaya uygunlar” demişti. Bununla birlikte Diess’in Ford’un Kuzey Amerika dışındaki pazarlarda kullanacağı MEB platformuna yahut Volkswagen’in hafif kamyonet platformuna atıfta bulunup bulunmadığı konusunda bir belirsizlik vardı.

Bugün çıkan haberde ise tüm bu belirsizlikler ortadan kalkmış üzere görünüyor. İsmi açıklanmayan bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgilerde Volkswagen’in MEB platformunu nitekim Ford ile paylaşacağını ve 11 Temmuz’da yapılacak bir Volkswagen idare konseyi toplantısının ittifakla ilgili daha fazla derinleşme olması ismine bir ortam olacağını söyledi. Reuters ayrıyeten Ford ve Volkswagen ittifakının otonom sürüş teknolojisi konusunda işbirliği içereceğini de ileri sürüyor.

Başa dön tuşu