Aston Martin DBX – Özellikleri ve Fiyatı

Bazı otomobil üreticilerinin SUV üzere bir otomobil modelini üretmesi evvelden hayal olarak görülebilirdi. Lakin değişen piyasa şartları spor otomobil üreticilerini dahi SUV üretmeye sürüklüyor. Bentley, Lamborghini ve Rolls-Royce’un gerisinden Aston Martin de birinci SUV’unu tanıttı. 

Aston Martin’in birinci SUV aracı olacak Aston Martin DBX’in eğimli tasarımı, klasik Aston Martin oranlarına ve markanın ünlü ön ızgarasına sahip. Aracın tasarımcılarından olan Marek Reichman, Aston Martin araçlardaki en büyük ön ızgara olduğunu söyledi. 

Aston Martin DBX, turbo şarjlı 4.0 litrelik bir V8 motordan güç alıyor. DBX’in bu motoru 542 beygir güç ortaya çıkarıyor. DBX, birebir vakitte etkin bir egzoz sistemine ve silindir devre dışı bırakma özelliğine sahip. Araç bu motor ve özellikleri ile 0’dan 100 km/s’ye 4.5 saniyede çıkabiliyor ve araç en fazla 291km/s sürate ulaşabiliyor. 

Aracın koltukları tamamen deriden yapıldı. Aracın tavan döşemesi ve elektrikli tavan perdesi de Alcantara’dan yapılmış durumda. Aston Martin, aracın ön panelinin de başka bir hizmet olarak ahşaptan yapılabileceğini söylüyor. 

Aston Martin DBX, öteki SUV’larda olduğu üzere geniş iç hacmi ile göz dolduruyor. Aracın geniş iç hacminin yanı sıra cam tavanı dizaynına bir ferahlık katıyor. Araçta birebir vakitte 10.25 inçlik bir ön cümbüş paneli mevcut. Şoförün gösterge paneli ise 12.3 inç boyutunda. 

DBX sahibi olmak isteyen Aston Martin meraklıları özel araç paketlerinden birini seçebilirler. Aston Martin, özel paketlerden bir adım öne gidiyor. Şirket, Aston Martin CEO’su Andy Palmer’ın her örneği şahsen inceleyip, onaylayacağını garanti ediyor. Aston Martin tıpkı vakitte CEO Andy Palmer ve Aston Martin’in yaratıcı baş sorumlusu Marek Reichman tarafından imzalanmış bir kokteyl davetiyesi de gönderecek. 

Aston Martin, birinci sefer bir SUV üretiyor. Lakin Aston Martin’in çizgileri bu araçta da değişmeden devam ediyor. İç yeri neredeyse büsbütün deriden yapışmış SUV ucuz bir fiyatla piyasaya çıkmayacak. Birinci Aston Martin DBX’ler önümüzdeki yılın ikinci yarısında Kuzey Amerika’da müşterilere ulaştırılmaya başlanacak. Aston Martin DBX’lerin başlangıç paketlerinin fiyatının 192.986 dolar (yaklaşık 1 milyon 100 bin lira) olacağı açıklandı.

Başa dön tuşu