Volkswagen Kuantum Navigasyon Uygulaması Geliştiriyor

Almanya merkezli dünyanın en büyük araba üreticisi Volkswagen, kendi arabalarında kullanılmak üzere yeni bir özellik üzerinde çalışmalarını başlattı. Önümüzdeki birkaç yıl sonrasında kendi arabalarına ekleyeceği bu özellik, kuantum bilgisayar dayanaklı bir navigasyon sistemi. Bu sistemin testleri önümüzdeki hafta Lizbon'da başlayacak.

Volkswagen'in üzerinde çalıştığı navigasyon sistemi, bulut tabanlı kuantum bilgisayar servislerini kullanarak en süratli rotayı hesaplamak için gerçek zamanlı olarak tarama yapıyor. Volkswagen'in bilgi süreç vazifelisi Martin Hofmann, bu sistemi geliştirmelerindeki asıl gayenin seyahat müddetlerinin kısaltılması ve yollardaki trafik sıkışıklığının engellenmesi olduğunu söyledi.

Geleneksel navigasyon aygıtlarından farklı çalışacak

Geleneksel navigasyon aygıtları, bir alanda bulunan tüm araçlara en süratli rota olarak tıpkı rotayı gösteriyor. Volkswagen'in üzerinde çalıştığı navigasyon sistemi ise şahsileştirilmiş tüm araçları farklı farklı rotalara yönlendirip hem trafik sıkışıklığı oluşmasının önüne geçmeye çalışıyor, hem de kullanıcıyı mümkün olan en erken vakitte varmak istediği yere ulaştırmayı hedefliyor.

Volkswagen, kuantum dayanaklı navigasyon uygulamasını 2020 yılının ortalarında piyasaya sürmeyi planlıyor. Hofmann'ın söylediklerine nazaran bu uygulama -öncelikle Lizbon'da olmak üzere- toplu taşıma araçları için de paylaşılacak. Bu biçimde kentlerdeki trafik sıkışıklığı mümkün olduğunca giderilecek.

Başa dön tuşu