Elektrikli Araçların 2023 Yılında Daha Ucuz Olacağı Söylendi

Tesla Model 3, Porsche Taycan ve Nissan Leaf üzere elektrikli araçlar mutlaka geleceğin araçları ortasında yer alıyor. Geleceğe dair iddialarıyla bilinen Ray Wills, bir röportajında elektrikli araçların 2023 yılında akaryakıtlı araçlarla benzeri fiyatlara sahip olacağını belirtti.

Wills, birçok akaryakıt istasyonunun vaktinin geçeceğini, elektrikli araçların 2026 yılına kadar otomotiv bölümünü domine edeceğini belirtti. Bu tez ziyadesiyle güçlü olsa da olayları biraz daha somut bir çerçevede incelemekte yarar var.

Tesla Model 3 ve Porsche Taycan, kesimde çığır açan araçlar

Tesla denince akla (Elon Musk'tan sonra) elektrikli araçlar geliyor. Beşerler araçlarından sadece 'Tesla' halinde bahsediyor ve araçlarının neredeyse tüm özellikleri kolay bir biçimde anlaşılabiliyor. En çok satan Model 3 de dahil olmak üzere Tesla, ABD ve Avrupa'da araç satışlarında önemli bir hisseye sahip. 2019 yılının ikinci çeyreğinde Tesla Model 3, sadece elektrikli araçların değil, tıpkı vakitte akaryakıtlı araçların satış sayılarını geçti.

Norveç'te de benzeri bir durum kelam konusu, Son çıkan bir habere nazaran Tesla Model 3, Norveç'te bulunan tüm araçların %12,4'ünü oluşturuyor. Dünyaca ünlü BMW 3 serisi bile Norveç'te Tesla'nın pazar hissesini geçemedi. Bu durumda Tesla'nın otomotiv kesimine bir değişiklik getirdiği bile söylenebilir.

Dizel araçların büyüsüne kapılan Volkswagen gibisi üreticilerse milyarlarca euro yatırım yaparak elektrikli araçlar üzerine odaklanmış durumda. Bunun yanı sıra Porsche üzere markalarsa artık BMW ve Mercedes'i değil, Tesla'yı bir rakip olarak görüyor.

Porsche, uzun bir mühlet sonra markanın en çok beklenen aracı Porsche Taycan elektrikli aracı tanıtmayı hedefliyor. Porsche Taycan'ın özellikleriyse premium Tesla Model S'ye rakip olacağını muhakkak ediyor.

Alman otomotiv devi tıpkı vakitte 100 bin dolar ila 120 bin dolar ortasında bir fiyatla aracını çıkarmayı düşünüyor. Bu da Tesla Model S'nin 75 bin dolar ila 133 bin dolar ortasındaki fiyatına bir rakip otomobilin geleceğini gösteriyor.

Teknoloji yaygınlaştıkça elektrikli arabaların fiyatı da düşebilir

Kısaca bu mevzuya baktığımız vakit araç üreticilerinin elektrikli araçlar üzerine ağırlaştıkları çok rahat bir formda görülüyor. Tüm bunların yanı sıra araçların çok önemli bir halde geliştiğini belirtmekte de yarar var. Araçların menzillerinin gelişmesiyle birlikte araç kullanıcıları da akaryakıtlı araçlardan çok elektrikli araçları tercih etmeyi düşünüyor.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda elektrikli araçların yakın gelecekte çok daha yaygın bir halde kullanılabileceği üzere bir çıkarım yapmak 'delice' sayılmayacaktır. Araba üreticilerinin bu alana eğilmesinin yanı sıra kullanıcıların elektrikli araçların avantajlarını keşfetmesiyle birlikte akaryakıtlı araçlar kullanılmayan bir teknoloji haline gelebilir. Bu durumda da elektrikli araçların daha fazla üretilmesi, haliyle rekabetçi bir ortamın oluşması bekleniyor.

Markaların daha fazla elektrikli aracı piyasaya sürmesiyle birlikte elektrikli araç fiyatları, akaryakıtlı araçların fiyatlarına kadar gerileyebilir. Farklı üreticilerin farklı modeller üretmesi, o vakte kadar elektrikli araç kavramının standartlaşmasıyla birlikte fiyatların birçok kullanıcı için olağan düzeylere gelebileceğini söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu